Sponsorlu bağlantılar

Nasıl selavat getirilir? Salavat getirirken elimizi nasıl tutmamız gerekir?

Konusu 'Üye İslami Soruları' forumundadır ve İslami Sorular tarafından 25 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. İslami Sorular Vip Kullanıcı Özel Üye

  Sponsorlu bağlantılar
  Nasıl selavat getirilir? Salavat getirirken elimizi nasıl tutmamız gerekir? abdestli olmak gerekir mi? Tüm detaylar yazımızda mutlaka okumanızı öneriyoruz.

  Allahumme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed sözleri salavat sözleridir, salavat getirmek için abdestli olmak şart değildir ama abdestli olarak salavat getirmek daha faziletlidir.

  Bilindiği üzere Efendimiz (sas) Hazretleri’nin adı anıldığında duyan her Müslüman’ın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevi, unutulmaz bir vefa borcudur .

  O kadar ki, O’nun irşadıyla var oluş hikmetini anlayan her Müslüman’ın üzerine bu salavatın ömründe bir keresi farz, sonrakileri vacip, tekrarlarda ise sünnet olduğu bildirilmiş, salavatın terki ise şefaatten mahrumiyete sebeptir, denmiştir
  İyilik gördüğü kimselere iyilik etme minnettarlığı duyan, hatta bir kahvenin kırk yıl hatırını sayan insanlar, ebedi hayatını kurtarmaya vesile olan Resulüllah’a da (sas) elbette minnettarlık duyacak, adını duyunca büyük bir hürmet ve sevgiyle salavat getirecek, böylece gösterdiği bu bağlılıkla da şefaatine nail olacaktır .
  Nitekim Ahzab Suresi ayet 56’da Rabbimiz de salavat getirmeyi emretmektedir:

  –Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere salat ederler Ey iman edenler! Siz de O’na tam bir teslimiyetle salat ve selam edin!

  Bu ayetin emri gereği olarak ömürde bir defa salavat getirmek farz, sonraları her ilk duyuşta vacip, aynı yerde tekrarlanmalarda ise sünnet olduğu ifade edilmiştir Anlaşılan odur ki, getirilen salat–ü selamdan hem Rabbimiz, hem de melekleri razı olmakta, ayrıca melekler salavat getirenlere de dua etmekteler. Hadis kitaplarında görüyoruz ki, Efendimizin (sas) Cennet’teki makamının yükselmesine sebep olan salavatı okuyan insana melekler, “Allah da senin makamını yükseltsin!” diye dua etmekte, öteki melekler de bu duaya amin demekteler Salavat getiremeyene ise, “Allah da senin makamını yükseltmesin!” diye tepki göstermekte, öteki melekler de bu tepkiye amin diyerek iştirak etmekteler Demek ki, Efendimizin (sas) adını duyunca salavat getirenler meleklerin hayır duasını alır, getirmeyenler ise bedduasına maruz kalırlar Ayrıca, Peygamberimiz (sas) de, adını duyduğu halde salavat getirmeyen vefasız ümmetine kırılmakta, bunu da “burnu sürtülsün!” sitemiyle dile getirmektedir

  Salavatın çeşidi sayılamayacak kadar çoktur Bunların en meşhurları da namazlarda tahiyyattan sonra okuduğumuz, “Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” ile “Sallallahü aleyhi vesellem” salavatlarıdır Manaları şöyle özetlenebilir:

  –Rabbimizin rahmeti, meleklerinin istiğfarı ve bizim de selamımız Efendimiz Hazreti Muhammed ve ailesi üzerine olsun
  Bu gibi salavatlar Efendimize has bir dua olduğundan O’na mahsus duayı Rabbimiz reddetmez
  Bu niyetle bizler de özel dualarımıza redde uğramayan salavatla başlar, salavatla bitirirsek iki makbul dua arasına aldığımız duamızın kabul olacağını ümit ederiz

  Okuma ve yazmalarda ise Efendimizin (sas) adı geçince açıkça:

  –“Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed” yahut da “Sallallahü aleyhi ve sellem” demek en güzeli olduğu gibi, yazanların salavatın baş harfleriyle (asm) yahut da (sas) şeklinde işaretlemeleri de salavatı hatırlatmak demektir Ancak yazıda bu gibi salavat getirme işaretleri çoğalınca okuyanlar bazen zorlanmakta ve maksadının aksine, hürmet için konan işaretler bazen hürmet zedelenmesine de sebep olmaktadır Böyle bir hürmet eksilmesine sebep olmaktansa işaretleri azaltıp okuyanın irfanına bırakmakta isabet olsa gerektir
  Efendimize getirilen salavat, günahının affına sebep denemez Çünkü O’nun böyle bir durumu söz konusu değildir Makamının yükselmesine vesiledir O yüzden Efendimizin makamını kimse tahmin ve tespit edememektedir Çünkü her saniye, iyiliğine sebep olduğu ümmetinden nehirler gibi salavat duaları akmakta, böylece yükselmenin hiç durmayıp kıyamete kadar da devam edeceği anlaşılmaktadır

  Tarihi bir saygı örneği:

  Sultan Mahmud Gaznevi, Muhammed adındaki hizmetçisine her defasında çok sevdiği bu Muhammed adıyla hitap ettiği halde bir defa da babasının ismiyle hitap eder Buna üzülen hizmetçi, neden çok sevdiği güzel ismiyle değil de babasının ismiyle çağırdığını sorunca Sultan’dan şu cevabı alır:
  –Ben her defa abdestli bulunuyor, o yüce ismi abdestle söylüyordum Bu defa abdestim yok! O mübarek ismi abdestsiz ağzıma almaktan utandım!
  Mübark ismi duyduğu halde gönlü kıpırdamayan salavat tembellerine ithaf olunur
  Ahmet Şahin

  Aşağıdaki videoda selavat getirme yapılmaktadır. Mutlaka izlemenizi öneririm.

   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Nisan 2015
 2. Sponsorlu bağlantılar
 3. Ahmed1 Vip Kullanıcı Özel Üye

  Allahumme : Ey Allahım
  Salli : Salat et,rahmet et,makamını yücelt
  Ala : Üzerine,...e-a
  Seyyidinâ :Efendimiz
  Muhammedin:Muhammed(e)

  Ve Alâ : ve üzerine,...e-a
  Âli: Ailesine
  Seyyidinâ Muhammed :Efendimiz Muhammedin


  Sallallâhu : Allah salat etsin,rahmet etsin,yüceltsin
  Alâ :...e-a
  Muhammedin: Muhammed(e)

  Sallallâhu : Allah salat etsin,rahmet etsin,yüceltsin
  Aleyhi: Ona
  Ve Sellem : Ve selam etsin,esenlik versin


  Es-Salatu : Salat
  Vesselamu : Ve Selam
  Aleyke : Senin üzerine olsun
  Ya Resulallah: Ey Allahın elçisi
  Ya Habiballah: Ey Allahın sevgili kulu
  Ya Seyyidel Evveline ve'l Ahirin: Ey Öncekilerin ve Sonrakilerin Efendisi
  Ya Emîne Vahyillah : Ey Allahın Vahyinin Emîni

   
  ömr-ü diyar ve kurtuluş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş