Kitap okumayan insan sağır ve dilsiz gibidir kompozisyon

• Konuyu başlatan Misafir Üyeniz
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir Üyeniz

Ziyaretçi
Ben 8. sınıf öğrencisiyim ve çarşamba günü Türkçe sınavım var konumuzsa '' kitap okumayan insan sağır ve dilsiz gibidir ile ilgili kompozisyon ve kısa yazı'' bu konuyla ilde kısa ve öz etkileyici fikirleriniz varsa paylaşabilir misiniz ? Benim çok önemli de :)))

ma'vera

Emektar
Özel Üye
Kitap bize bilmediklerimizi öğretir. Görmediğimiz yerleri tanıtır. Kitap okunduğu zaman göze, dinlendiği zaman kulağa seslenir. Kitaplar zamanımızı değerlendiren birer sevgili arkadaştır

Kitaplarla arkadaşlık küçük yaşta başlarsa bu güzel alışkanlık büyüyünce de sürer gider. Kitaplar doğruyu, güzeli, iyiyi, yararlıyı bulmamıza yardım eder. Kitaplar yaşamı sevdirir. Dünyayı güzelleştirir.

İçimizi aydınlatır. Yazarlar, kitaplar aracılığıyla binlerce, yüz binlerce insana seslenirler. Yazarın düşünceleri kitaplar aracılığıyla ülkeden ülkeye yayılır. Bilgiler en uzak yerlere ulaşır. Yazarla okuyucu arasında bir bağ kurulur, bir yakınlık sağlanır.

alıntı

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
"Kitaplar doğruyu, güzeli, iyiyi, yararlıyı bulmamıza yardım eder."

Arkadaşlar her kitap okunmaz.Ben küçükken birçok kitap okudum bazıları çok zararlıydı.İslami eserleri okumanızı tavsiye ederim.Çünkü bunlar hem sizin ahiretinizi kurtarır.Roman ,hikaye .. ben bunları okudum .Bir insan müslüman değilse o romana her türlü ahlaksızlığı yazar ben bunları çok gördüm.Bunlar çocukken sizi etkiliyor.Allaha şükür ki sonra evimize gazeteden aldımız dini eserler okumaya başladım.Hem dünyam hem ahiretim için yararlı oldu.

Analar babalar çocuklarına dikkat etsin.Ahir zamandayız şimdi o kitaplarda neler yazdığını tahmin ediebiliyorum.

Kitaplarını okuduğum bir yazar televizonda öyle bir şey yaptı ki ben şok oldum.Kitaplarını okumaya değil yüzlerine bakmaya layık değiller.

Her kitap doğruyu buldurmaz.Sizi yanlış yola götürür.

Tavsiye Ettiniz İslami Eserleri Buraya Yazın

https://www.kunfeyekun.org/kf/tavsiye-ettiniz-islami-eserleri-buraya-yazin.35111/

asya_kurt

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Bize orta okulda bir öğretmen namaz kılmayın dedi.Yani genç kardeşim.Öğretmenin yanında islamdan söz etme dikkatli ol biz sesimizi çıkaramadık tabi eskiden işler farklıydı şimdi daha farklı.Ahir zamanda haklı haksızdır.İyi öğretmenlerde var tabi onlara sözüm yok.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
Bize orta okulda bir öğretmen namaz kılmayın dedi.Yani genç kardeşim.Öğretmenin yanında islamdan söz etme dikkatli ol biz sesimizi çıkaramadık tabi eskiden işler farklıydı şimdi daha farklı.Ahir zamanda haklı haksızdır.İyi öğretmenlerde var tabi onlara sözüm yok.

Ortaokulu bilmem ama Lisede kılarken hiçbiri kılmayın dememişti.Herkes o konuda birbirine saygılıydı.Okulda namaz kılacak yer yoktu ama Müdüre gidip kılacak yer aradığını söylediğinde mutlaka sana yardımcı oluyordu.

M

misafir1

Ziyaretçi

Arkadaşlar her kitap okunmaz.Ben küçükken birçok kitap okudum bazıları çok zararlıydı.İslami eserleri okumanızı tavsiye ederim.Çünkü bunlar hem sizin ahiretinizi kurtarır.Roman ,hikaye .. ben bunları okudum .Bir insan müslüman değilse o romana her türlü ahlaksızlığı yazar ben bunları çok gördüm.Bunlar çocukken sizi etkiliyor.Allaha şükür ki sonra evimize gazeteden aldımız dini eserler okumaya başladım.Hem dünyam hem ahiretim için yararlı oldu.

Analar babalar çocuklarına dikkat etsin.Ahir zamandayız şimdi o kitaplarda neler yazdığını tahmin ediebiliyorum.

Kitaplarını okuduğum bir yazar televizonda öyle bir şey yaptı ki ben şok oldum.Kitaplarını okumaya değil yüzlerine bakmaya layık değiller.

https://www.kunfeyekun.org/kf/tavsiye-ettiniz-islami-eserleri-buraya-yazin.35111/

K

kitap

Ziyaretçi

bence sadece dini eserleri değil romanları da okumalısın. sonuçta senin ''ahlaksızlık'' olarak adlandırdığın şeyler günlük hayatta başımıza gelebiliyor. bence her kitap okunmalı. sadece dini eserlerle kalınmamalı. Bu tür düşünceler yüzünden Türkiye ilerlemiyor işte...

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Söylediğim gibi o dediniz kitapları dini eserler okumadan önce okudum.Bana bişey kazandırmadı içindekilerini nekadar değersiz olduğunu dini eserler okudukça anladım.

İlime ve okumaya yönelmem tamamen islami eserlerdendir.
Bir insanın hem dünyası hem ahireti için islami eserler yeterlidir.Diğer okuduklarınızın çoğu içinde sadece ahlaksız yazılar yazan ve gençleri zehirlemek için yazılmış insan şeytanları eseridir.

Türkiye gerçek islam devleti olucak inşAllah.

Farz ve nafile namazları kılan,hayırlı ilimleri öğrenip televizon ,film,dizi,oyun... gibi boş işleri bırakıp nefsini eğitecek bir nesil yetişecek.

Tesettürtülü kadınlar inşAllah çoğalacak.

Şuan için kızlı erkekli okulların düzeliceğini söylemem çünkü bunu çağdaşlığa bağlıyorlar.Oysa bu nedenle ahlaksızlık artmış,zina artmış,kızlar başı boş bırakılmıştır.

Amerikadaki gibi genç anne olayları oluyor.Böyle sayılacak birçok sorun var .Erkekler ve kızlar işeriat uygunalarak ayrı okullarda okumaliki bu sorunlar kalksın.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Bir fikir vereyim neyazıkki zamanında bunu öğrenmemiştim.
Tüm ilimler Allahındır.Allah herşeyi ilmiyle kuşatır.

Matematik
Öğrenen kişi Allahın nasıl hesaplı yarattığını anlar.Boyumuzun ellerimizin gözlerimizin ölçütleri,güneşin dünayaya uzaklığı,gezegenlerin aralarındaki mesafeler,cisimlerin gölgeleri uzayıp kısalması ,kromozon sayıları,mesafeler,aralıklar,sesin ve ışın hızları...bunları düşünür.Örneğin güneşin biraz yaklaşmasıyla dünyanın yanacağını bilir.Demekki herşey ölçüye ve hesaba göre yaratılmış.

Biyoloji
Öğrenen kişi vücudunu tanır .Hüclerin nasıl uyumlu şekilde çalıştığını ve hata yapmadıklarını görür.Örneğin biyolojiyi bilen kişi sağlığını korur Allahın vücudunu bir emanet olarak aldığını bilir.(kısaca yazıyorum yoksa bu konu çok önemlidir.İnsanın kendini bilmesi.

Astronomi
Öğrenen kişi uzayın sonsuzluğunu ve çoğunu anlayamacağını eninde sonunda öğrenir.Yıldızların neden yaratıldığını ,sabahın ve akşamın nasıl olduğunu,gezegenlerin ve feleklerin sürekli döndüğünü bilir.
(Bu konuda detaylıdır çok fazla şey öğrenilebilir.)Örneğin burçlar 12 diye bilinir ve fal olarak kullanılır.yalandır.Burçların sayısı ve şekilleri şuan hatırlamıyorum fakat 200 küsürdür.

Fizik
Allahın kanunlarının ve yasalarının aslında çiğnenemeyeceğini bilir.Yerçekimi ,denizin kaldırma gücü,cisimlerin etki ve tepkileri...Örnek insanın vücud ağrılıkları ve yerçekiminin etkisi.

Bunlar kendi düşüncelerim tabi.İbrahim Hakkı Hz.'nin mafiretname eserini okumanızı tavsiye ederim.Onda bu ilimleri çok güzel anlatmış.

...

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
bence sadece dini eserleri değil romanları da okumalısın. sonuçta senin ''ahlaksızlık'' olarak adlandırdığın şeyler günlük hayatta başımıza gelebiliyor. bence her kitap okunmalı. sadece dini eserlerle kalınmamalı. Bu tür düşünceler yüzünden Türkiye ilerlemiyor işte...

İlim öğrenmek her müslümana farzdır.Velev ki kadın olsun erkek olsun farketmez.

Peki hangi ilim farzdır?_

Matematik mi? Biyoloji mi? Edebiyat mı? Coğrafya mı?

Hayır.

-Fıkıh,Fıkıh,Fıkıh(Yani namazını,orucunu,haccını nasıl yapacağına dair bilgiler)

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye

Türkiyenin ilerleyememesinin sebebi , Roman dediğiniz o kitapların okunmasından kaynaklanıyor.

Kişi 1200 sayfalık Roman okur.Ama 600 sayfalık Açıklamalı bir Kuran Meali okumaz.

Dini öğrenmeden,Cahilce , ne olduğu belli olmayan Romanları okuyoruz.Sonra o Romandaki karakterlerin davranışlarından etkileniyor.Günlük hayatta da bize olumsuz yönde geri dönüyor.

Hz.Peygamber(sav) ve Sahabe döneminde , Ayetlere hadislere o kadar değer verip ezberliyorlardı ki , Efendimiz(sav)'in vefatından sonra bir Tabiin , hadis işitmek için başka şehre kadar yürüyerek gidiyordu.

Peki o zamanki devlet ne haldeydi?

Arabistanın tamamı,Suriye,İran,Irak,Mısır gibi büyük yerler Müslümanlarındı.

Daha sonra ne oldu.Fatih Sultan Mehmet de İstanbulu fethedinde artık Müslümanların en şanlı dönemlerinden biri oldu.

Osmanlının kaybettiği toprakları bugün hesap ederseniz, üzerinde 20-30 ülke var bugün.O şehir ve Ülkeler Osmanlınındı.

Neden peki bu kadar güçlüydü?

Çünkü yakmak yıkmak için değil , Dini bütün dünyaya yaymak için çabalıyorlardı.Roman okumak için değil.Bugünkü aşk filmleri gibi şeyler yaparak değil.

Allah aşkını anlatarak bu derecelere sahip oluyorlardı.

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
Tüm ilimleri Allah için öğreneceksin.
Matematik,biyoloji,fen...Bunlar senin Allahın mükemmel yaratmasını,nice hikmet ve faziletleri görmeni sağlamıyorsa boşa okumuş olursun.

E
debiyat diye birçok ahlaksızlık var evet.Fakat edebiyatın içine yunus emre şiirleride giriyor.Şiirlerdede ölçü bilgisine ve uyumuna göre yazılıyor.dörtlük beyit.Tabi bunlar Allah aşkını artıyorsa okunmalı.Çünkü her okuyucu aynı duygulara sahip değil.Yunus emre şiirlerini aşk(insanlar arası) şiiri diye okuyanlar var.

Demekki insanın yapacağı en önemli şeylerden biri yararlı ilimleri öğrenmektir.Yarasızları tespit edebilmektir.

Eskiden çocukları zahiri ve batıni ilimde öğreniyorlardı.
Kuranı kerim tecvid dersleri, tasavvuf dersleride veriliyordu.Fıkıh hocalarıda çoktu .
Mükemmel şekilde yetiştiriliyordu çocukları.Zaten çoğu hafız oluyordu.

İİim farzdır.Peygamber efendimiz(s.a.v) yararsız ilimden Allaha sığınırdı.