Kırağılaşmaya örnekler

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Kırağılaşmaya örnekler kırağılaşma ile ilgili günlük hayatımızdan örnekler verir misiniz?

Kırağılaşma daha çok kış ayının başlangıcında meydana gelir. Hava soğuyunca havadaki su buharı doğrudan katı hale geçer. Buna kırağılaşma denir. Sonbahar aylarında arabaların üstünde kar yağmış gibi görülen beyazlıklar aslında kırağı örneğidir.

Başka bir örnek verecek olursak, su buharı yeryüzünden havaya doğru hareket eder. Ani bir soğuk hava tabakası ile karşılaşınca doğrudan katı hale geçer ve hepimizin dolu dediği yağış meydana gelir.

Sabahın erken saatlerinde araba camlarında görülen buz tabakaları, yaprakların ve çimenlerin üzerinde oluşan kar tanecikleri kırağılaşma olayına örnektir.

Soğut sabahlarda çimlerin üstünde oluşan ıslaklık, araba camlarında oluşan ince buz vb. de kırağılaşmaya örnektir.

Hemen örnek vermeye devam edelim. Hiç bir yerde bulamayacağınız örnekleri sıralamaya devam ediyoruz.

Yer yüzünde bulunan su buharı, basıncın etkisi ile atmosferde yukarılara doğru hareket eder. Burada soğuk hava dalgası ile karşılaşan su buharı doğrudan katı hale yani buz durumuna geçerek dolu yağışını meydana getirirler.

Moderatörün son düzenlenenleri:

asya_kurt

◄ كُن فَيَكُونُ ►
Özel Üye
Kış aylarında yaprakların üzerinde veya araba camlarında küçük buz kristalleri görürüz. Bu durum havada gaz halde bulunan su buhuharının doğrudan buza dönüşmesidir. Gaz haldeki maddenin doğrudan katı hale dönmesine kırağılaşma (kristalleşme) veya geri süblimleşme denir.

S

sdfhierfu7jrd

Ziyaretçi
ödevim var !! başka daha anlamlı yazan yokmu??

M

marly yağmur

Ziyaretçi
su miktarının damlacık halinde cam vb üzerinde görebilmemizdir

D

ddfgh

Ziyaretçi
benim de ödevim var ya hem de çok acil lütfen yanıt yazın

Münzevi

KF Ailesinden
Özel Üye
Donma sıcaklığının altında olan bir havada su buharlarının sıvı hali atlayıp direk gaz haline geçmesi olayı kırağılaşma olayına örnek olabilir.

M

.misafir..

Ziyaretçi
sabah kalkınca gördüğümüz buz kristalleri

F

fddgbncf

Ziyaretçi
Bunlar işime hiç yaramadı örnek istiyorum:D\:(\:(\:(

M

müjde can

Ziyaretçi
\;)bu işime çok yaradı teşekkürler\o_O böyle birşey oldum yaniiiii

M

maycon

Ziyaretçi
\;)\;)düzgün yazın

J

jesmin

Ziyaretçi
sabahın erken saatlerinde araba camlarında görülen buz tabakaları

G

guru

Ziyaretçi
daha çok örnek istiyorum çok acillllllllllllllll lütfennnnnnnnnnnnnnnn

Y

Yıldıray

Ziyaretçi
Ödevim var 1. yazandan başka bir şey yazan yok mu

İ

İsmini vermeyen burak

Ziyaretçi
sis ten kırağı kurubuz dan hava
Çok iyi oldu çokta güzel oldu taamı :D :D :o

B

bilinmeyen kız

Ziyaretçi
siz ne diyosunuz!!!!!! benim ödevim hepsine 3er tane örnek vermek

K

kal

Ziyaretçi
Soğuk havalarda ağaçların ve çimenlerin üzerlerinde birikmiş olan kristalimsi küçük buz su karışımları kırağılaşmaya örnektir.