Itikaf Hk.

AhDe_VeFaLi

KF Ailesinden
Özel Üye
İtikafı terk etmenin cezası var mıdır?

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Normalde direk araştırıp cevap yazardım bu konuya, ancak o araştırmaları yapıp hızlı cevaplarıyla meşhur birisinin böyle bir sorusuyla karşılaşınca şüpheye düştüm şuan.
Bu soru tuzak soru olmasın? \o_O\:rolleyes:\:)

AhDe_VeFaLi

KF Ailesinden
Özel Üye
Normalde direk araştırıp cevap yazardım bu konuya, ancak o araştırmaları yapıp hızlı cevaplarıyla meşhur birisinin böyle bir sorusuyla karşılaşınca şüpheye düştüm şuan.
Bu soru tuzak soru olmasın? \o_O\:rolleyes:\:)
Aslına bakarsanız araştırdım ama tatmin edecek bir cevap bulamadım diyeyim. Benim kendi çıkarımım itikafa girmeye niyet eden kişi kendisine ne şekilde itikafa girecek ise o durumu vacip kılmış oluyor. Hanefi mezhebine göre vaciplerin de farz gibi yerine getirilmesi gerektiği görüşü mevcut olduğu için terki mekruh olur düşüncesindeyim. Ama emin olmak istiyorum.

out of whack

© ◄ Ayarsız..! ►
Forum Administrator
Aslına bakarsanız araştırdım ama tatmin edecek bir cevap bulamadım diyeyim. Benim kendi çıkarımım itikafa girmeye niyet eden kişi kendisine ne şekilde itikafa girecek ise o durumu vacip kılmış oluyor. Hanefi mezhebine göre vaciplerin de farz gibi yerine getirilmesi gerektiği görüşü mevcut olduğu için terki mekruh olur düşüncesindeyim. Ama emin olmak istiyorum.

Az önce sorularlaislamiyetten yazdığımız konuda böyle denilmiş:

Îtikâfın Müddeti Ne Kadardır?
Vâcib îtikâfın en az müddeti, bir gündür. Müstehab îtikâf için, belli bir müddet yoktur. Niyet ederek camide yarım saat, bir saat durmakla bile îtikâf yerine getirilmiş olur.

Sünnet îtikâfın müddeti ise, Ramazan-ı şerîf'in son 10 günüdür.

Yazının Devamı: https://www.kunfeyekun.org/kf/itikaf-nedir-itikaf-ne-anlama-gelir.21440/#ixzz4A9Ng7JH3

Ancak direk sizin sorduğunuz şekilde bir cevaba rastlayamadım, biraz araştıralım denk gelirsek yazarız, siz de yine de sorup cevabına ulaşırsanız buradan paylaşırsanız bizler de öğrenmiş oluruz inşaAllah.