islam ve hayat-Faruk Beşer 3.set - 172 mp3 (1,93 gb) teklink

Konusu 'SOHBET VE VAAZLAR' forumundadır ve sultan_mehmet tarafından 23 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. sultan_mehmet

sultan_mehmet © ◄ كُن فَيَكُونُ ► Yönetici Forum Administrator

Sponsorlu Bağlantılar
    İslamın özüne dair sağlıklı bilgileri nasıl edinebiliriz?
    Modern hayat şartlarında hangi zorluklarla karşılaşıyoruz?
    İslamiyet'in gündelik hayata Müslümanlara sağladığı
    kolaylıklar ve imkanlar nelerdir?
    Prof. Dr. Faruk Beşer "İslam ve Hayat" programında
    İslam anlayışımıza dair seyirci sorularına
    sahih kaynaklar ışığında cevap veriyor.

Hafta içi her gün : 10:00 - 20:00 Mehtap TV
    email:islamvehayat@mehtap.tv

İNDİR

İslam ve Hayat / Prof. Dr. Faruk Beşer / Mehtap TV / (3.SET) Konu İçerikleri

2010

1.Bölüm: (süre: 18,30)
    -İçerik, Bir işe neden Besmeleyle başlarız? Zikir Nedir? Euzubesmele ne zaman çekilir?

2.Bölüm: (süre: 24.12)
    -Din nedir? İmanın ve dinin esasları… Mümin bir insanın Ahiret inancı… İslam akıl dinidir sözünden ne anlamalıyız?

3.Bölüm: (süre:19,45)
    -Ramazan ayında neler yapmalıyız? Neden oruç tutuyoruz? Göze damlatılan ilaç oruç bozar mı?

4. Bölüm (süre: 18.04)
    -İslama göre bir kadın yalnız başına bir erkekle çalışabilir mi? Bize Kur’an yetmez mi, Sünnete ne gerek var? Cünub olarak sabahlamak orucu bozar mı?

5. Bölüm (süre: 19,15)
    -Kader nedir? Evleneceğimiz insanla bir araya gelmenin ve konuşmanın sınırı nedir? Hayırlı olup olmadığını bilmediğimiz şeyler için ısrarla dua etmek doğru mudur? Türkçe meal okuyarak hatim etmiş olur muyuz? Mukabele ne demektir?

6. Bölüm (süre: 19,38)
    -Tesettürlü bir bayan peruk takarak çalışabilir mi? Hangi sebepler oruca kefaret gerektirir? Eşim bana sormadan bir tarikata bağlanabilir mi?

9. Bölüm (19.07)
    -Adetliyken oruç tutulur mu? Adetliyken meal okunabilir mi? Sokak köpekleri öldürülebilir mi?

10. Bölüm (20,45)
    -Gıybet orucu bozar mı? Keramet ne demektir? Uyuşturucu kullanan biri ibadet edebilir mi? Sigara haram mıdır?

11.Bölüm (18,46)
    - Sigara orucu bozar mı? Abdest alırken abdest dualarını okumak gerekir mi? Gümüş yüzük takmak sünnet midir?Aziz Mahmut Hüdai Hazretlerinin, kabrinini ziyaret edenlerle ilgili sözüne nasıl bakmalıyız? Namazlarda okuduğumuz sureler Peygamber Efendimizin ve evliyaların ruhuna gidiyor mu?

13. Bölüm (22.24)
    -Namaz kılmayanın orucu kabul olur mu? Kağıdı temizlik maddesi olarak kullanmak doğrumudur? Oruç kefareti nedir? Yağmur duası neden yapılır?

14. Bölüm (18.28)
    -Namaz tam vaktinde ve Hanefi mezhebine uygun olarak kılınacaktır diye bir kural var mıdır? Sabah, öğlen ve ikindi namazlarının farzlarını kaza ediyorum bir sakıncası var mı? Ku’an-ı Kerim’i anlamadan okumak sevap olur mu? Namazdaki tadili erkan…6,5 aylık hamileyim bu sene oruç tutamayacağım ne yapmalıyım?

15. Bölüm (20.44)
    -Oruçlu iken burun damlası y a da spreyi kullanmak… Diş fırçalamak orucu bozar mı? İhtilam olmak orucu bozar mı?/ Adetliyken tutulan oruç kabul olur mu?/ Ramazanda adeti geciktirme hapları kullanabilir miyim? /Mukabele diye bir şey var mı?

16. Bölüm ( 19.48)
    -Sabah namazını kılmak için imsak vaktinin girmesi yeterli mi?/ Sabah namazını imsaktan ne zaman sonra kılabilirim?/ İmsak vakitlerinden ihtiyat payı kaldırıldı deniyor, bu durum nedir?/Açık gezen birinin orucu ve namazı kabul olur mu?/ Bir den çok oruç bozmanın kefareti nedir?/ Kalp hastası annem oruç tutamıyor, fidyesini nasıl ödeyeceğiz?/ 11 tane dairem var, 10’u kirada, bunların zekatını nasıl vereceğim?/

17. Bölüm (20.12)
    -Nafile orucumu bilmeyerek bozdum, orucum ne oldu?/ Yıllık hatim diye bir şey var mı? Bunun karşılığında 1000 YTL istiyorlar…/ Zekat nisapları (hesapları) bugün değişmelimi dir?/ İhlas hatimi ne demektir, böyle bir şey var mı?/ Hatim ne demektir?/ Neden Kur’an’ı Kerim’i dinlemek daha sevaptır?/

18.Bölüm (21.25)
    -Mahsülümüzü emaneten tüccara veriyoruz ve fiyatların yükselmesini bekliyoruz. Fiyatlar yükselince satıyoruz…/ İslam’da felsefe var mıdır?/ Müslümanların tuvaleti alaturka mıdır?/

19. Bölüm (22.17)
    - Cinlere inanmak batıl inanç mıdır?/ İmam-ı Azam için anlatılan hikayeler doğrumudur?/ Ojeli tırnaklarla abdest alıp namaz kılabilir miyim?/

20.Bölüm (21.10)
    -Kadınlar bayram ve Cuma namazlarına gidebilirler mi?/ Kadir gecesi hakkında bilmemiz gerekenler?/ İtikaf ne demektir?/ Maaşımızın yeni bir bankaya yatırılması karşılığında alınan promosyonu ne yapmalıyız?/
    21. Bölüm (20.41)
    -İslamiyetten önce de oruç tutuluyor muydu?/ Adet bezlerini ne yapmalıyız?/ Kredi kartlarından kazanılan puanları kullanabilir miyiz?/ Adetliyken tırnak kesilebilir mi, saç boyanabilir mi?/

22.Bölüm (21.24
    -Zina ve göz zinası evli insanın nikahını düşürür mü?/ Saç boyamak abdeste engel midir?/

23.Bölüm (21.41)
    -Kadınlar adetliyken oruç tutabilirler mi?/ 4444 kere okunan bir duanın (salatı terficiye) kabul olacağı söyleniyor, bu doğru mudur?/

25.Bölüm (19.59)
    -AIDS’e yakalanmak işlenen bir günahın cezası mıdır?/ Aile planlaması doğru mudur?/ Doğum kontrolünde ölçü nedir?/

26.Bölüm (20.01)
    -Akika kurbanı nedir? Ne zamana kadar kesilebilir?/ Vücuduna şiş batırmak keramet midir? Böyle şeylerin dinimizde yeri var mı?/ Namazın kazası var mıdır? Namaz bilerek kazaya bırakılabilir mi?/

27.Bölüm (21.07)
    -Türbe ve kabir ziyaretlerinin dinimizdeki yeri nedir?/

28.Bölüm (21.32)
    -İlmihal ne demektedir? Neleri kapsamaktadır?/İlmihal bilgisini nereden alabiliriz?/ Ailede din eğitiminin önemi…/ Dini bilgileri nerelerden alabiliriz?/

29.Bölüm (23.01)
    -Sakalı şerif, Hırkai şerif ve kutsal emanetleri ziyaret etmek…/ Zekatın dinimizdeki yeri nedir?/ Kadınlar ziynet eşyaları için zekat verirler mi?/

30.Bölüm(21.24)
    -CD kopyalamak kul hakkına girer mi?/ Lise 2. sınıf öğrencisiyim, çok hırslıyım…/ Hırs ve haset kötü bir şey midir? İyiliğe döndürebilir miyiz?/ Ölülerimiz için okuduğumuz yasinler, kelime-i tevhitler onların ruhlarına gidiyor mu?/ Ölüler için neden Yasin suresini okuruz?/

31.Bölüm (20.37)
    -Namaz kılarken secdede dua etmek uygun mudur?/ İşlenen günahların ibadet sevabına etkisi?/ Kaşa ve gözlere dövme yaptırmak gusule engel olur mu?/ Oruçlu iken diş macunuyla diş fırçalanabilir mi?/

32.Bölüm (21.14)
    -Namazın kazası var mıdır, namaz bilerek kazaya bırakılır mı?/ Evli bir bayan başka bir erkekle evlilik sohbeti yapabilir mi?/ Hollandada yaşıyoruz, mortgage yoluyla ev aldık, ödeyeceğimiz faiz haram mıdır?/ Foreks piyasasında işlem yapmak caiz olur mu?/

33.Bölüm (20.18)
    -Nikahın tescili ile 4 eşlilik çelişmiyor mu?/ İslamın kolaylaştırma prensibi neleri kapsar?/ Ben uzun yol şoförüyüm, Ramazanda oruç tutmayabilir miyim?/ Doğum kontrolü için spiral kullanabilir miyim?/ Öksürük için kullanılan sprey oruca engel midir?/

34.Bölüm (21.36)
    -İngilterede yaşıyoruz, eşim kaçak çalıştığı için vergi vermiyoruz…/ Peygamberimiz (s.a.s.) okuma-yazma biliyor muydu?/ Müslüman olmak için bir mezhebe bağlı olmak şart mıdır?/ Müslüman olmayan birinin eline Ku’an-ı Kerim verilir mi?/

35.Bölüm(21.00)
    -Bir kişiyi sevmek günah mıdır?/ Ramazanda Kur’an okuma karşılığında verilen hediyeleri ne yapalım?/ Kur’an okuma karşılığında verilen hediyeleri ne yapalım?/ Kefaret orucu peşpeşe olacağına göre adetli olma durumu bunu bozmaz mı?/ Namaz kılarken Kur’an-ı Kerim’den okuduğumuzu duymamız şart mıdır?/ Secde edemeyen bir insan sadece ayakta durarak namaz kılabilir mi?/ Banka ve finans kurumlarının faizlerinin (kar paylarının) hükmü nedir?/

36.Bölüm (19.50)
    -Kadındaki akıntı özürlü olma halimi dir? Her vakit abdest mi alması gerekir?/ Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır ifadesi doğru mudur?/ Paramı birine verdim, bana aylık bir mikdar getiri veriyor…/ Cuma günü öğlenin dört rekat farzını kılmak gerekir mi?/ Peygamberimizin (s.a.s.) sünneti olmadan Kur’an-ı Kerim’i anlayabilir miyiz?/

37.Bölüm (20.36)
    -Eşim, namaza başlarsa Allah’ın (c.c.) kendisini belalarla imtihan edeceğinden korkuyor…/ Göz zinası var mıdır?/ İnsan geçmişinin (babası, dedesi, …) hatalarını çeker mi?/ Yabancı bir ülkede şirket sahibi olan bir Müslüman KDV’yi ödemezse günah işlemiş olur mu?/

38.Bölüm (21.37)
    -Organ bağışının dinimizdeki yeri nedir?/ Rabıta ne demektir, dinimizde yeri nedir?/

39. Bölüm (20.22)
    -İslam fıkhını 4 mezhebe göre öğrenmek istiyorum…/ Cünub iken çocuk emzirilebilir mi?/Tüp bebek caiz midir?/ Dini hassasiyetlere dikkat edilip edilmediğini bilmeden yediğimiz etler…/

40. Bölüm (22.20)
    -Kola ve gazlı içecekleri içmek haram mıdır?/ Kadını çalışmasının İslamda yeri…/ Bir sosyal güvenlik kurumuna çalışmadan prim yatırabilir miyim?/ Bir konu hakkında yıldır dua ediyorum…/

41. Bölüm (19.40)
    -Faize yatırdığım paranın faizini muhtaç akrabalarıma verebilir miyim?/ Bir miktar param var fakat evim ve arabam yok bu paranın zekatını vermeli miyim?/ Nelerin zekatı verilir?/ Duada sayıların önemi var mıdır?/ Sünnet yerine kaza namazı kılmak doğru mudur?

42. Bölüm (20.27)
    -Şevval ayında tutulan 6 gün oruç…/ Şevval orucu Ramazandan kalan oruç borcumuzun yerine geçer mi?/ Tarihini bilmediğim kaza namazları için nasıl niyet etmeliyim?/ Kızımın ismini Tauna koydum böyle bir isim konulamaz mı?/ Çocuklara isim konulurken dikkat edilecek bazı hususlar/ Ev almak için faizli kredi çekmek haram mıdır?/ Çalıştığım işyeri hakkımı vermiyor, gizlice hakkımı alabilir miyim?

43. Bölüm (22.28)
    -Spiral sebebiyle adet günlerim bozuldu, neye göre abdest almalıyım?/ Doğum kontrolü için spiral taktırmak caiz midir?/ İnsanın Allah’ı (c.c.) ve Peygamberini (s.a.s.) sevmesi…/

44. Bölüm(18.17)
    -Müslümanın müslümanı sevmesi…/ Müslümanları zelil (hor görülen) durumdan kurtarmak için ne yapmak lazım?/ Elektrikle şoklanarak hayvan kesilmesinin bir sakıncası var mı?/

45. Bölüm (20.38)
    -Müslüman olmayan bir ülkede faiz alınıp verilebilir mi?/ Ehli sünnet akidesinde takiyye var mıdır?/ Allah’ın (c.c.) künhüne akıl ermez ne demektir?/ Enflasyon farkıyla faiz arasındaki fark…

46. Bölüm (22.14)
    -Eşlerin birbirleri üzerindeki hakları…/

47. Bölüm (20.22)
    -Sakal bırakmak örf müdür, sünnet midir?/ Camide namazlardan sonra musafaha yapmak bid’at midir?/ Namazlardaki bid’adler (eklemeler-çıkarmalar)

48. Bölüm (21.25)
    -Büyüklerimizin fotoğraflarını saklamanın sakıncası var mıdır?/ Resim ve heykel yapmak İslam’da neden yasaklanmıştır?/ Takvalı olmak ne demektir?/ Neden bazı namazlar sesli bazıları sessiz kılınıyor?/

49. Bölüm (21.28)
    -Şafii mezhebine bağlıyım, Hanefi mezhebine göre kapanabilir miyim?/ Efendimiz’in (s.a.s.) sünnetlerinden bahseder misiniz?/ Yurtdışında içkili bir lokantada çalışıyorum, kazancım helal olur mu?/ Namazlarımın çoğu kazaya kalıyor, nasıl niyet etmeliyim?/

50. Bölüm (20.11)
    -Eşim istediği için kaşlarımı aldırabilir miyim?/ Çalgı ile ilahi söylemenin hükmü nedir?/ Arkadaşımızı namaza başlatmak için ne yapmalıyız?/ Cuma namazı saatinde kadınlar alış-veriş yapabilirler mi?/

52. Bölüm (22.02)
    -Cuma namazı kaç rekattır?/ Eşlerin nikahını düşüren sözler nelerdir?/ Cami-Mescit ziyaretleri…/ Başörtüsünün altından yapılan topuz caiz midir?/

53. Bölüm (21.05)
    -Sigara içenler Peygamberimizin (s.a.s.) şefaat etmeyeceği söyleniyor, bu doğru mudur?/ Şefaat nedir, kimler şefaat edebilir?/ Allah (c.c.) arşı istiva etti ayetini nasıl anlamalıyız?/ Allah (c.c.) Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin diyor, öyleyse onlarla diyaloğu nasıl anlayacağız?/

54. Bölüm (20.54)
    -İnsanlara hizmet için partilerle çalışmanın hükmü nedir?/ Tarikatların İslamdaki yeri…/

55. Bölüm (22.30)
    -İslam bir ideoloji midir?/ Daha uzun vadeli verdikleri için bankalardan ev kredisi alabilir miyiz?/ Şaraplık bağ yetiştirmenin dini hükmü nedir?/ Şarap bağlarına ilaç satmak ya da mühendislik hizmeti vermek helal midir?/

56.Bölüm (19.17)
    - İslamda banka var mıdır?/ Seferiyken namazları 4 rekat kılabilir miyiz?/ Seferilik ne zaman başlar?/ Adetli kadının ziyaret tavafı nasıl olur?/ Hediye gelen altınlardan zekat verilir mi?/

57. Bölüm (21.60)
    -Kur’an’ın iyiliği emredin kötülüğü yasaklayın emrini nasıl anlamalıyız?/ Ben şunları yaptığım için Cennete giderim demek doğru mudur?/ Bir müslümanın gayrı Müslim bir şahısa ya da devlete karşı tutumu nasıl olmalıdır?/

58.Bölüm (22.10)
    -Karnında yavrusu olduğunu bildiğimiz hayvandan kurban olur mu?/ Tövbeyi bozmanın günahı nedir?/ Nefsimi yenemiyorum, ne yapayım?/ Vesveseden nasıl kurtulabilirim?/

59. Bölüm (22.19)
    - Müslüman olmayan bir ülkede ya da ailede yaşamak adaletle nasıl bağdaşabilir?/ Kabir azabı var mıdır?/ İskatı salat (namaz düşürme) var mıdır?/

60. Bölüm(19.36)
    -Kabirlerin başında Kur’an okumak caiz midir?/ Kabirlerin başında Kur’an okumak kabir azabını hafifletir mi?/ Kerahat vakti ne demektir hangi vakitlerde namaz kılınmaz?/ Müslümanlar işledikleri günahların cezasını çektikten sonra Cennete gidebilecekler mi?/ Çocuğa isim koymak kimin hakkıdır?

61. Bölüm (21.37)
    - Bir kadın eşinin haberi olmadan onun parasını alabilir mi?/ Hızır (a.s.) kimdir?/ Bir dileğin olması için kurban adanır mı?/ Kurban adağı para olarak verilebilir mi?/ Kurban adağını kurban bayramında mı kesmek gerekir?/ Almanyada işverenim başımı kapatmama izin vermiyor, günah mı işliyorum?/ Zararlı hayvanları itlaf yerine kısırlaştırmak caiz midir?/

62. bölüm (19.55)
    - Birçok dini konuda farklı görüşler öne sürülüyor, hangisine inanacağız?/ Zikir çekmek namaz ve oruçtan daha önceliklidir diyorlar, böyle bir şey var mıdır?/ Alacaklı olduğumuz kimseye zekat verilir mi?/ Taksitle ödediğim borcumun bütününü kapatacak param var bu paranın zekatı olur mu?

63. BÖLÜM (21.51)
    - Kadın doğum uzmanı varken erkek uzmana gitmek haram mıdır?/ Yakın akraba evliliğine dinimiz ne demektedir?/ Tesettürün belli bir rengi ve biçimi var mıdır?/

64. bölüm (21.34)
    -Ramazan orucunun kazasını tutan bir kişi orucunu bozarsa…/ zorla ve tehditle yaptırılmak istenen kötü bir iş için nasıl tavır alınmalıdır?/ Bir cemaatin içinde olmak şart mıdır?/ Seçilmiş insanlar kimlerdir?/ Taksitle ödediğim borcumun bütününü kapatacak param var bu paranın zekatı olur mu?/ Hatim karşılığı para vermek caiz midir?/

65.Bölüm (19.30)
    -Kabirlerde ağıt yakmak günah mıdır?/ Mevlit okutmanın sevabı var mıdır?/ Dizimde kireçlenme var, bir taburede oturup diğer dizimin üzerine secde ediyorum…/ Kadınlar fitne midir?/Fitne nedir?/ Açıktan günah işlemek…/ Sigara içen bir imamın arkasında namaz kılınır mı?/

66.Bölüm (20.46)
    -İmamı Azam bir tarikata mensup muydu?/ Kaza ve kader…/ Araç veya ev alırken banka kredisi kullanmak caiz midir?/ Açlıktan ölenler varken hani Allah (c.c.) herkesin rızkına kefildi?/ Hayvan burmak caiz midir?

67.Bölüm (21.12)
    -Diş dolgusu gusül abdestine engel olur mu?/ Kainatta bazı canlıların birbirini parçalayıp yemesi zulüm müdür?/ İyi gibi görünen kötülükler, kötü gibi görünen iyilikler…

68.Bölüm (20.05)
    -Dövme yaptırmak caiz midir?/ Evliyalar gaybı bilirler mi?/ İslamda devamlı abdestli olmak var mıdır?/ Tesbih namazı cemaatle kılınır mı?

69. Bölüm (21.55)
    -Borçlarımı ödeyemiyorum…/ Zamanında ödenmeyen borcun gecikme farkı…/ Borcumu kapatmak için faizli kredi alabilir miyim?/ Gayrı Müslim bir ülkede helal et bulunamıyorsa…/ Müslüman bir ülkede nasıl kesildiğini bilmediğimiz etler…/ Kur’an-ı Kerim anlaşılsın diye Arapça indirildiğine göre diğer dilleri konuşanlar ne yapacaklar?/

70. Bölüm (19.37)
    -Ölünün arkasından Kur’an okumak…/Kur’an-ı Kerim okuma karşılığında para (hediye) verilir mi?/ Muhkem ve müteşabih ayet ne demektir?/ Kur’an-ı Kerim’de orucun kazasından söz edilirken namazın kazasından neden söz edilmiyor?/ Kılınamayan namazların kazası…/
    71.Bölüm (20.20)
    -İbadet yaptırmaktan ücret alınır mı?/ Annem ve babam için hatim indiriyorum…/ Hava parası caiz midir?/ Kur’an-ı Kerim’den herkes anlayabilir mi?/

72.Bölüm (21.21)
    -Bayanlar Cuma namazını kılmadıklarına göre Cuma günü öğlen namazını da kılmasalar olur mu?/ Bir mezhebe göre cennetlik olan diğerine göre cehennemlik olabilir mi?/Kur’an-ı Kerim’i kendi görüne göre tefsir etmek ne demektir?/ Bayanların kendi aralarında sesli bir şekilde Kur’an-ı Kerim okumalarında sakınca var mı?/

73.Bölüm (20.40)
    -Misvak kullanmanın dinimizdeki yeri nedir?/Hz. Adem’e (a.s.) isimlerin öğretilmesi ne demektir?

74.Bölüm (21.52)
    -Çimento fabrikasının hisse senetlerini aldım, bu caiz midir?/ Mushafa (Kur’an-ı Kerim’e) abdestsiz dokunulabilir mi?/ Pırlanta yüzük ya da kolye gibi takılara zekat düşer mi?/ Vacip olarak keseceğim kurbanı ma akika kurbanımı da hisse yapabilir miyim?/ Uzanırken (uyurken) ayaklarımızı kıbleye doğru uzatmamamız söyleniyor…

75.Bölüm (21.25)
    -Salih olmayan akrabayla ilişkiyi kesmenin sakıncası var mıdır?/ Cd kopyalamak kul hakkına girer mi?/ Kötü olduğunu düşündüğümüz biriyle yanıldığımızı anladıktan sonra helalleşmeli miyiz? /Vehhabi ve Selefileri anlaşamadığımız konularda nasıl uyarmalıyız?

76.Bölüm (21.44) (KURBAN 1)
    - Kurban kesmek vacip mi yoksa sünnet midir?/ Büyükbaş kurbana kaç kişi ortak olabilir?/ Kurban etinin ne kadarı alınır, ne kadarı dağıtılır?/ Kurbanlık hayvanın özellikleri…/ Kimler kurban keser?

77.Bölüm (20.09) (KURBAN 2)
    -Kurban nedir; niçin kurban kesilir?/ Kimler kurban kesmelidir?/ Yolcu olan kurban keser mi?/ Kurnan kesmek yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?/ Bir kurbana kaç kişi ortak olabilir?/ Kurban keserken nelere dikkat etmek gerekir?/Hayır kurumlarına vekalet verilerek kurban kestirilebilir mi?/ Kurban, bayıltılarak kesilebilir mi?/ Kurban, bağışlanabilir mi?/ Taksitle (borçla) kurban kesilebilir mi?/ Bayramda adak kurbanı kesilir mi?/ Peygamber Efendimiz (s.a.s.) için kurban kesilir mi?/ Bir aile için 1 tane kurban kesmek yeter mi?
    78. Bölüm (21.55) (KURBAN 3)
    -Kurban kesmek bela ve musibetleri engeller mi?/ Kurban etinin ne kadarını dağıtmak gerekir?/ Kurban bayramının sebebi nedir?/ Kurbanın fiyatını, kesildikten sonra etini tartarak belirlemek caiz midir?/ Kredi kartıyla kurban alınabilir mi?/ Kurbanın yaşı ne olmalıdır?/ Benim borcum var, eşimin ise parası var; kurban kesmeli miyiz?/ Adak kurbanımın yerine para verebilir miyim?/ Hangi hayvanlardan kurban olmaz?/ Kur’an-ı Kerim meali okuyarak hatim edilmiş olur mu?/ Türkçe Kur’an olur mu? Kur’an-ı Kerim’i anlamak için ne yapmak lazım?/
    79. Bölüm (22.21)
    -Kader nedir?/ Bir çocuğun eğitimi anne karnındayken nasıl başlar?/ Elimdeki parayı likit fonda değerlendirebilir miyim?

80.Bölüm (21.23)
    -Tadili erkan ne demektir?/ Bir insanın Müslüman bir çevrede doğması avantaj değil midir? Adaletle nasıl açıklanır?/ Cennet’e giden biri tekrar dünyaya dönmek ister mi?

82.Bölüm (20.46)
    -Kredi kartıyla taksitli eşya almak faize girer mi?/ İslamda kadının çocuğuna bakmak gibi bir zorunluluğu var mıdır?/ Kur’an-ı Kerim’in mealini okumak…/ Kurban olacak ineğin yaşı miladi yıla göre mi yoksa hicri yıla göre mi hesaplanır?/ Babam hacca gitmeme razı olmuyor, buna rağmen gitmem uygun olur mu?

83.Bölüm
    -Askerde tutulamayan oruçlar için kefaret gerekir mi?/ Fona yatırım yapmak günah mıdır?/ Bid’at ne demektir?

84. Bölüm (21.22)
    -Organ nakli ve organ bağışlamak caiz midir?/ Tövbeyi bozmanın günahı nedir?/ Mezhep ne demektir?/ Nefsimi yenemiyorum, ne yapmalıyım?/ Maaşların yatırıldığı bankadan promosyon almak caiz midir?/ Vacib olan kurbanımı eşim ya da kızım adına kestirsem olur mu?

85.Bölüm (19.59)
    -Kanser ya da başka bir hastalıktan vefat eden insan şehit olur mu?/ Tesettürlü bir bayan bugünkü şartlarda nasıl okuyabilir?/ 1.5 aylık bebeğimin üzerine kustuğu elbisemle namaz kılabilir miyim?

86.Bölüm (21.19)
    -İnternetten müzik, program ve ya film kopyalamak kul hakkına girer mi?/ Komşunun kablosuz internetini kullanmak caiz midir?/ Cd kopyalamak kul hakkına girer mi?/ İhalelerde imza atmak karşılığında hediye (rüşvet) almak…/ Torpille işe almak…/ Kefeni açıp ölünün yüzünü görmenin bir sakıncası var mı?/ İslama göre canlıların resimlerini yapmanın hükmü nedir?

87.Bölüm (20.46)
    -İçinde alkol bulunan çikolata veya pastaları yemek caiz midir?/ Bayanlar adetliyken Kur’an-ı Kerim meali okuyabilirler mi?/ Bekarken bilmediğim için gusül abdesti almıyordum, şimdi ne yapmalıyım?/ Finans kurumundaki paramın yılsonunda getirisiyle birlikte mi zekatını vermem gerekiyor?/Mezheplerdeki bazı farklı uygulamaların hikmeti…/ Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) vefat ettiğinde bir Yahudiye borçlu olması…

88.Bölüm (20.15)
    -İslamda terör ve kavmiyetçilik var mıdır?/ Küçük çocukları camiye götürmek gerekli midir?/ Umre’ye gittiğimizde Kabe’ye bakarak namaz kılabilir miyiz?/ Eğer imtihanlarımı kazanırsam fakirlere şu kadar para vereceğim demiştim…/ 7 kişilik bir kurbana hem normal hem de adak kurbanı olarak ortak olunabilir mi?/Yarım kalan evimi bitirebilmek için banka kredisi kullanabilir miyim?/ Televizyonda gördüğümüz siyasiler için söylediğimiz kötü sözler kul hakkına girer mi?/ Almanya’da kaçak çalışıyorum, aldığım para helal olur mu?

89.Bölüm (20.58)
    -Ahiretteki zaman kavramını açıklar mısınız?/ İslam ülkeleri dini takvimde (Ramazan, Kurban Bayramı) neden anlaşamıyorlar?

90.Bölüm (20.46)
    -Çalıştığım iş yeri yılbaşında erzak veriyor, Ramazanda vermiyor…/ Düğünlerde kız tarafının almış olduğu kapı parasının bir sakıncası var mıdır?/ Kaza namazları hangi şartlarda kılınır?/ Zaruret hali nedir? Faizli krediyle araba alabilir miyim?/ İmamı Azam bir tarikata mensup muydu?/ Kız çocuklarının küpe için kulaklarının delinmesinin bir sakıncası var mıdır?

92.Bölüm (21.52)
    -Abdest için suyu yanımda taşıyorum, su yetmediği zaman teyemmüm yapsam olur mu?/ Nasuh tövbesi nedir?/ Kur’an-ı Kerim’de Romanlardan bahsediliyor mu? Romanlar nereden gelmişlerdir?/ İstenmeyen tüyler için karınca yumurtası yağı kullanmak caiz midir?/ Gayri Müslimlerin ardından “Allah rahmet eylesin” denir mi?

93.Bölüm (20.52)
    -Çalıştığım işyerinde Cuma namazına gidemiyorum…/ 14 yaşındayım, babamdan kalan paranın zekatını vermem gerekir mi?/ Türkiye’ye göre arife günü oruç tuttum, mekruh olur mu?/ İlaçla şişirilen hayvandan kurban olur mu? Babam benden habersiz beni nişanlamış, böyle bir evlilik olur mu?/ Kul hakkı…/ Gömü (hazine) bulmak helal midir?

94. Bölüm (22.12)
    - Cuma namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır?/ Gusül abdesti alırken euzubesmele çekilir mi?/ Mesleğim dolayısıyla ibadetlerimi yerine getiremiyorum, ne yapmalıyım?/ Ev için para biriktiriyorum, eşimin ziynetleri için zekat vermeli miyim?/ Oje ve kına abdeste engel olur mu?/ 12 yaşından beri bayan kuaförlüğü yapıyorum…/ Nefs ile Şeytan’ın saptırmalarını nasıl anlarız?

97. Bölüm
    -Kılınmayan namazların kazası…/ Bir Müslümanın bir şeyhe bağlanması gerekir mi?/ Bankaların verdiği maaş promosyonu…/ Deniz ürünlerinden hangileri yenir hangileri yenmez?/ İsim koyarken dikkat edilmesi gerekenler…
    98. Bölüm
    -Erkeğin altın yüzük takması…/ 61 gün kefaret orucu tutarken sağlık problemi yaşanırsa…/ Ellere ve saçlara krem sürmenin sakıncası var mıdır?/ Alacaklı olduğum bir akrabamla konuşmuyorum…

99.Bölüm
    -Kayınvalidem sebebiyle yuvam yıkıldı…/ Gayrimüslim ailesi olan bir kadın Müslüman olunca ne yapmalıdır?/ Fakir bir cennetlik kul ile zengin bir cennetlik kul arasında fakire adaletsizlik edilmiş olmaz mı?/ Kur’anı-ı Kerim’de belirtilen cesedi korunan firavun kimdir?

100. Bölüm
    -Zimmetime para geçirdim, huzursuzum; ne yapmam lazım?/ Bir bayanın adetliyken cenaze yıkaması ve kefenlemesinde sakınca var mıdır?/ Evlenmek istediğim bir insana bu düşüncemi İslama uygun olarak nasıl ifade edebilirim?/ Kürtaj yaptırmanın günahı var mıdır?/ Nikahtan önce el ele tutuşmak İslama uygun mudur?

101. Bölüm
    -Cuma namazının kazası olur mu?/ Cuma namazının önemi…/ Geçmişte kılmadığım namazlarımı nasıl kaza etmeliyim?/ Rüyada Efendimizi (s.a.s.) görmek…/ Böbrek yetmezliği bulunan bir kişi kefaret orucunu nasıl tutar?/ Erkek ve kız çocukları kaç yaşında oruç tutmaya başlamalılar?/

102. Bölüm
    -Elimdeki döviz değer kazandı, bu kazancın zekatı olur mu?/ Zamdan önce sigaraya yüklü miktarda para yatırdım…/ Saç boyası gusül abdestine engel olur mu?/ Yolculukta namazların kısaltılması…/ Play station oyun salonu açmak haram mıdır?

103.Bölüm
    -Çorap üzerine mesh yapılabilir mi?/ Arının (balın) zekatı olur mu?

104.Bölüm
    -Peygamberimizin (s.a.s.) içkiyle ilgili hadisi…/ İçkinin İslamdaki yeri…/ Yurtdışında içiki satan bir yerde çalışıyorum…/ Berdel evliliği caiz midir?/ Başkasının kablosuz hattını kullanarak internete girmek…/ Yurtdışında kaçak çalışıp bulunduğu ülkeye vergi vermemek…/ Tadsız sakız çiğnemek orucu bozar mı?

106.Bölüm
    -Kefir haram mıdır?/ Piyangonun İslamdaki yeri…/ Kolonya sürmek abdeste ve namaza engel olur mu?/ Sigortanın İslamdaki yeri…

107.Bölüm
    -Sigortanın İslamdaki yeri…/ Hayat sigortası İslama uygun mudur?/ Sağlık sigortası İslama uygun mudur?/ Araç sigortaları İslama uygun mudur?/ Ticaret sigortalarının İslmadaki yeri…/ Kandil gecelerinin İslamda yeri var mıdır?

108. Bölüm
    -İcradan satışa çıkarılan bir malı almak ve satmak…/ Playstation salonu açıp işletmek haram mıdır?

109. Bölüm
    -İnsani ilişkilerde İslamın değerleri nasıl anlatılabilir?/ Tarihimizi kötüleyen bakış açısına karşı ne yapmalıyız?/ Haramlara karşı hassasiyet göstermek…

110. Bölüm
    -Kahinlik ve arraflığın İslamdaki yeri…/ Tv yarışmalarından alınan para helal midir?

111.Bölüm
    -Suudi Arabistandan gelen Mushaflarda ayet sonlarında durak işaretleri yok…/ Küpe takmanın bir sakıncası var mıdır?/ Peygamberimiz (s.a.s.) için salatı selam okumak…

112. Bölüm
    -Kuranı Kerim’de başörtüsüyle ilgili ayetler…/ Üzerinde Kuranı Kerim’den ayetler bulunan tablolara karşı yatıp uyumanın bir sakıncası var mıdır?/

113. Bölüm
    -Keffareti yemin ve kefareti somun ne demektir?/ Kimler estetik ameliyat olabilirler?/ Evlilikte eşlerin birbirini kıskanması/ Üye kazandırmakla zincirleme olarak büyütülen ticaret sistemi…

114.Bölüm
    -Beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastanın organları alınıncaya kadar yaşamasını sağlayan bir doktorum…/ Bedendeki istenmeyen tüylerin ve tırnakların bir temizlenme süresi var mıdır?/ İslamda rabıta var mıdır?/ Günahkar bir insanın günahı etrafına zarar verebilir mi?

115. Bölüm
    - Erkeklerin altın alıp satmalarında bir sakınca var mıdır?/ İnanç konusunda eşimle aramızda farklılık var…/ Küçük bir evi olup ta 80 bin tl nakiti olan biriyle büyük –pahalı bir evi olan fakat nakit parası olmayan birinin zekatı…/ Kuranı Kerim üzerine el basarak yemin etmek diye bir şey var mıdır?/Tasarruflarımı finans kurumlarına yatırıp nema alabilir miyim?/

117. Bölüm
    -Cinler insanlara zarar verebilir mi?/ İslamda rabıta var mıdır?/Bilgisayar işletim sistemlerini kaçak olarak kullanmak caiz midir?

118. Bölüm
    -Camide namazdan sonra sıraya geçip el sıkışmak…/ Üzerinde Arapça olarak Allah lafzı yazılı bulunan varlıklara nasıl bakmalıyız?/ Peygamber Efendimiz (s.a.s.) okuma yazma bilmediği halde Cebrail (a.s.) neden “oku” diye ısrar etti?/ İmamı Azam bir tarikata mensup muydu?

119.Bölüm
    -İşyerimdeki çalışana ayrıldığında ya da emekli olduğunda tazminat vermek zorunda mıyım?/ Sahibi tertip olmayan biri kaza namazlarını nasıl kılmalıdır?/ Tehdit altında birinin eşini boşamak zorunda kalmasının hükmü nedir?/ Bankaların maaş için verdikleri promosyon caiz midir?/ Satranç oynamak caiz midir?/

120.Bölüm
    - Zaruret halinde faizli kredi kullanılabilir mi, zaruret hali nedir?/ Finans kurumlarından kredi alınabilir mi?/ Cenaze yıkamak için para alınabilir mi?/ Mevlit okumak karşılığında para almak caiz midir? Rüşvet alanı ve vereni gören ne yapmalıdır?/ 12 yaşındaki çocuğun kız arkadaş edinmesi…/ Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bir şeyi yapmadıysa o şey haram mıdır?

121.Bölüm
    -Kuranı Kerim’de belirtilmemiş olup Efendimiz’in (s.a.s.) haram dedikleri…/ Ashabı kehf kimlerdir, ne zaman ve nerede yaşamışlardır?

122. Bölüm
    -Mezhepler hakkında bilgi verir misiniz?/ Öldükten sonra ruh nereye gider ve ne zamana kadar orada kalır?/ Hastalık sebebiyle suya temas etmemesi gereken biri nasıl gusül abdesti alır?/ Bir sınavı(mülakatı) geçmek için araya adam sokmak…

123.Bölüm
    -Bazı asitli içeceklerde bulunan kafein haram mıdır?/ Yüzdeki tüyler için krem kullanmak…/ Namaz kılmama rağmen vesveselere engel olamıyorum…/ Ev almak için biriktirdiğim paranın zekatı olur mu?/ Bir bayan adetliyken salat-ı terficiye okuyabilir mi?/ Eşimin hastane masrafları için banka kredisi kullanabilir miyim?/ Hiçbir sebebi olmaksızın tutulmayan orucun sevabının değeri…/ Dilenciliği meslek edinenlerle gerçekten ihtiyacı olanları nasıl ayırt edebiliriz?

124.Bölüm
    -Kerahat vaktinde uyumak caiz midir?/ Banka ve finans kurumları arasındaki fark nedir?/ Domuz ürünleri yenilebilir ya da kullanılabilir mi?/ Cenazenin defni sırasında ve 7., 40.,52. günlerinde Kuranı Kerim okunur mu?/ Mevlit okumanın ve okutmanın hükmü nedir?/ Evde süs hayvanı beslemenin hükmü nedir?

126.Bölüm
    - Kayınvalide-gelin ilişkileri…/ Nikahta vaat edilen mehir verilmezse nikah düşer mi?/ Evladın anne ve babaya karşı davranışları…/ Erkeklerin küpe takmasında bir sakınca var mıdır?

127. Bölüm
    -Rahatsızlık sebebiyle Kabe helikopterle tavaf edilebilir mi?/ Çalışmak ibadet yerine geçer mi?/Cinler insan vücuduna girebilir mi?

145.Bölüm
    -Maddi bir çıkar için yapılan resmi boşanma dini nikaha zarar verir mi?/ İmamı Azam ve İmam Şafii hakkında bilgi verir misiniz?/ Kalb zinası var mıdır?/ Evlenmek amacıyla çetleşmek haram mıdır?/ Cenazeye telkin yapılabilir mi?

148.Bölüm
    -Müslüman bir erkeğin ehli kitaptan bir kadınla evlenmesi…/ Dini yaşamakta mezheplerin rolü…/ “Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi Ahiret için çalış!”/ Kader nedir?Sakat olarak doğmak kader midir?

150.Bölüm
    -Dizlerimdeki rahatsızlıktan dolayı sandalyede rüku ve secde yapıyorum…/ İslamda selamlaşmanın önemi…/ Hz. Aişe validemiz (r.a.) kaç yaşındayken evlenmişti?/ Allah (c.c.) Kuran-ı Kerim’de neden “biz” ifadesini kullanmıştır?/ Sabah ve akşam okunduğunda insanı koruyacak bir dua var mıdır?

151.Bölüm
    -Başörtüsü nasıl bağlanır? Bağlamazsak günahı var mıdır?/ Bir kadın çocuğunu emziriyorken namaz vakti çıkıyorsa…/ İnsan kazandırılarak büyütülen bir pazarlama sisteminde çalışıyorum…/ Kadın ve erkek nerede eşittir?

152.Bölüm
    -Nikahın şartları nelerdir?/ İslama göre ikinci evliliğin şartları nelerdir?/ Kötülük yapanın Aleviliğinden ya da Sünniliğinden bahsetmek doğru mudur?/ Kuran-ı Kerim’i okuyabilmek ve dinlemek…

153.Bölüm
    -Bir bayan annesiyle birlikte Hacc’a gidebilir mi?/ Başörtüsü bir simge midir?/ Çalışan bir bayan maaşını eşinin haberi olmadan harcayabilir mi?/ Kaş aldırmak neden günahtır?/ Bazı faydalar için hayvanların fiziğine müdahale edilebilir mi?/ Vade farkı caiz midir? Şartları nelerdir?

164.Bölüm
    -Peygamberimiz (s.a.s.) neden Felak ve Nas sureleriyle Allah’a (c.c.) sığındı?/ İslama göre batıl itikat ve hurafeler…/ Vadeli fiyatla ev almak faize girer mi?/ Düşük faizli krediyle ev alınabilir mi?/ Kadınların çalışması doğru mudur? Kadınlar evde mi oturmalıdır?/

Bölüm 372

Faruk Beşer, günlük hayata dair tüm soruları İslami esaslara göre cevaplandırıyor... Ortak internet kullanımı caiz mi? Başkasının wireless internetini kullanabilir miyiz? Maaş artışına göre belirlenen taksitler faize girer mi? Müslüman bir kasap domuz kesebilir mi? Boşandıktan sonra kayınvalide ve kayınpedere sorumluluk devam eder mi? Mescid-i Haram'a müslüman olmayanlar neden giremez? Salavat getirdikten sonra sağ eli kalp üstüne koymanın hikmeti nedir?

Bölüm 373
    Borcunu ödemekte ihmalkar davranan birine borç vermemek için yalan söylemek caiz midir? Düşük olan çocuk anneye sevap kazandırır mı? Vefat edenin arkasından yapılması gerekenler nelerdir? Domuz eti yemek neden yasaktır? Gayri Müslimlere domuz etiyle ilgili ne anlatabiliriz?

Bölüm 374

Bir gazetenin İslam ve Hayat'la ilgili çarpıtmalarına cevap... Hamilelikte bebeklere musallat olduğu söylenen Ümmü Sübyan adlı cin gerçekten var mıdır? Yüzüstü uyumak günah mıdır? Melekler gaybı bilmedikleri halde niçin Allah’a (c.c.) “yeryüzünde bozgunluk çıkaracak birini mi yaratacaksın!” dediler? İslamın izin vermediği bir şey niçin ahlaken doğru olmaz? İkindinin kerahat vaktinde uyumak caiz midir?

Bölüm 375
    Yediklerimize dikkat etmenin önemi ve bazı peynirlerde kullanılan mayayla ilgili hükümler nedir? Karmin maddesi katılan içecekleri içmek caiz midir? Selam verdiğimizde farklı şekilde alan ve gocunan insana karşı nasıl davranmalıyız? İnternet kafe işleterek para kazanmanın sakıncası olabilir mi? Eşi internette bayan arkadaşlarıyla görüşen biri ne yapmalı?

Bölüm 376
    İbadet eden insanlar de şirk işliyor olabilirler mi? Vücuttaki kılların alınması hakkındaki hüküm nedir? Mümin olmayan birinin arkasından konuşmak gıybet sayılır mı? Aile baskısı ve maddi sebeplerle bir kız istemediği biriyle evlendirilebilir mi?

Bölüm 377
    İçki satan yerlerden alışveriş yapmak uygun değil midir? Filistin'de bu kadar can alınırken edilen dualar kabul olmuyor mu? Bir insana kafir demenin hükmü nedir?

Bölüm 378
    İslamda tesettürün önemi ve zorunluluğu nedir? Kalbi temiz olan, doğru olan insanların namaz kılmaya ihtiyacı yoktur düşüncesi neden yanlıştır? İslamı yaşamayan bir babaya çocuklarının yaklaşımı nasıl olmalıdır? Bir Müslüman yabancı bir ülkede domuz eti ürünü satabilir mi? Canlıların fotoğraflarını duvarlara asmak uygun mudur? Bekar bir erkeğin saç ektirmesi caiz midir? Ekmek kırıntılarının lavaboya dökülmesi ve lağım sularına karışması bereketsizliğe yol açar mı? Haram olduğunu bilerek sigara içen bir imam namaz kıldırabilir mi?

Bölüm 379
    Rüyada Peygamberimizi (s.a.s.) görmek neye delalettir? Gayrimüslimlere ait bayram ve kutsal günlere Müslümanların Sevgililer Günü, Noel gibi Türkçe isim vererek kutlamaları ne anlama geliyor? Satrançla ilgili hadis-i şerif var mıdır?

381.Bölüm
    İslam sadece bir sevgi dini midir? Nazardan sakınmak için ne yapmak lazım?
    382.Bölüm
    Dişe pırlanta taktırmak uygun mudur? Kefaret orucunun hastalık sebebiyle bozulması hakkındaki hüküm nedir? Allah (c.c.) nerededir? O'na (c.c.) neden mekan nispet edilemez?

383.Bölüm
    Tahiyyat duasında söylenen “esselamu aleyke eyyuhennebiyyu” ifadesinin hikmeti nedir? Tecvit bilmiyor diye Kuran-ı Kerim okumamak neden doğru değildir? Baykuş eti yenir mi? Musafaha (tokalaşma) ve kucaklaşmanın hükmü nedir?

386.Bölüm
    Ulul emir nedir? Ulul emre itaat ne demektir? Gerçek alimlerle beraber olmak ne anlama geliyor? Namazı vaktinde kılmanın önemi nedir? Kadir, Kerim gibi isimleri insanlara koymanın sakıncası var mıdır?

387.Bölüm
    Nesh nedir? Kur'an-ı Kerim'e göre nesh (hükmü kaldırma) kavramının hükmü nedir? Evde İncil ya da Tevrat bulundurup okumanın sakıncası var mıdır?

388.Bölüm
    Cennet ve cehennemde kimler ebedi olarak kalacaklardır? Üç gün boyunca sadece iftarda su içerek oruç tutmak caiz midir? Gelin, kayınvalide ve kayınpederle aynı evde yaşamak istemiyorsa ne yapılmalı?

389.Bölüm
    Resim ve heykel yapmanın Peygamber Efendimiz (s.a.s.) tarafından yasaklanmasının hikmeti nedir? Her insanın bir şeytanı var mıdır? Namazı huşu ile dosdoğru nasıl kılabiliriz? Dua ederken “Peygamberimizin (s.a.s.) yüzüsuyu hürmetine” demek uygun mudur? Kadınlar ve Cuma namazı hakkında hükümler nelerdir? Başka dinlere ait bayramlarda ve kutsal günlerde Müslümanların hediyeleşmesi caiz midir?

390.Bölüm
    Yahudi ve Hristiyanların Cennet'e girebilecekler mi? Birden fazla mezhep olması ayrılık mıdır? La ilahe illallah diyen herkes Cennet'e gidecek mi? Namazdan sonra yapılan tesbihatta parmak yerine tesbih kullanmak bid'at mıdır?

391.Bölüm
    Mevlit okutmak ve ölenin ardından yedisi, kırkı ve elliikisi gibi günlerde ikram ve okuma yapmak uygun mudur? Ölenin ardından ne gibi şeyler yapmak gerekir? Zikir nedir? Namazı Allah'ı (c.c.) zikir için kılmak ne demektir? Et ile yapılan çiğköfte yemek caiz midir?

393.Bölüm
    İnternetten kredi kartı ile vadeli altın almak caiz olur mu? Cünub iken yapılamayacak şeyler nelerdir? Kabir ziyaretinde neler yapılmalı, neler yapılmamalıdır? Kadınlar muayyen zamanlarında kabir ziyareti yapabilirler mi? Hz. Mevlana ve Yunus Emre gibi insanlar neden herkes tarafından yüzyıllardır seviliyor?

394.Bölüm
    Hz. Adem'in (a.s.) çocukları nasıl çoğaldı? Kulak deldirmek caiz midir? Babanın maaşını alabilmek için eşinden anlaşmalı olarak boşanmak kul hakkına girer mi? Hristiyan ülkelerde faiz alıp vermek helal olur mu?

395.Bölüm
    Geçerli mazeret olmadığı halde rapor alarak maaş almaya devam etmek kul hakkına girer mi? Anne ve babanın çocuklarına karşı görevleri nelerdir? Anne babalar çocuklarını istemedikleri bir kişiyle evlendirmeli midir? Aile içi şiddet ve çocuklara kötü davranmak hakkında hükümler nelerdir? Nefsimizi nasıl terbiye edebiliriz?

396.Bölüm
    Yıldızname, büyü, sihir, ebcet, cifir hakkındaki hükümler nelerdir? Kısmeti kapalı olmak ne demektir? Kişinin kendinden sonra eşinin bir daha evlenmemesi için vasiyet etmesi doğru mudur? Mürşid nedir?

397.Bölüm
    Farklı mezhepten birinin ardında namaz kılmanın hükmü nedir? Mezheplerin ihtilaf sebepleri nereden kaynaklanıyor? Hristiyanlıktaki mezheplerle İslamiyetteki mezhepler arasındaki farklar nelerdir? Mezhep değiştirmek hakkında bilinmeyenler nelerdir? “18 bin alem” ifadesi ne anlama geliyor?

398.Bölüm
    Eşin cebinden habersizce para alınabilir mi? Ölümde ve uyku esnasında ruh bedenden nasıl ayrılır? Oyun ve eğlencenin dinimizdeki yeri nedir? Nefsi öldürmek ne demektir? İnsan, nefsini öldürebilir mi?

399.Bölüm
    Kur'an okuyarak gelecekten haber alınabilir ve istekler yerine gelebilir mi? Mümin ve Müslüman arasında fark var mıdır? Devamlı kılınan sünnet namazların veya nafile namazların kazası olur mu? İskat ve devrin dinimizdeki yeri nedir? Namazda sesli gülmek namazı ve abdesti bozar mı? Cuma namazı bitmeden, bayanlar evlerinde öğlen namazı kılabilirler mi? Birinci rekatta Nas suresi okunduğunda ikinci rekatta ne okunur? Hanefi ve Şafiilerin okudukları Kunut duaları farklı mıdır? Kibrit kutusu büyüklüğünde Kur'an-ı Kerim'leri ne yapmalıyız? Sehiv secdesi nedir, nasıl yapılır, unutulduğunda ne yapılmalıdır?

400.Bölüm
    İslamiyette doğumdan sonra kadının kırkının çıkması diye bir olgu var mı? Kur'an-ı Kerim okumanın ve ibadetin ölçüsü nedir? Devletin belirlediği kota dışında ormandan ağaç kesmek caiz midir? İzinsiz yere devletin ormanından kesilen odunun camide yakılması caiz midir? Babasının maaşını alabilmek için resmi nikah yaptırmamak hakkındaki hüküm nedir?

401.Bölüm
    Hacca gidecek olanlara tavsiyeler nelerdir? Kredi kartıyla vadeli altın alıp peşin olarak satmanın sakıncası var mıdır? Çalışmadığı halde sigorta primi yatırmak caiz mi? Nikahtan önce üzerinde anlaşmaya varılan mihir nikahtan sonra unutulursa ne yapılmalı? Namaz kılarken yapılan hareketler insanın günlük hareket ihtiyacını karşılar mı?

SeRDeNGeCTi.oRG WeB GruP

Sayfayı Paylaş