Yeni İngilizce Arkadaş Tanıtma

ömr-ü diyar

اَلْمَرْءُ مَعَ مَنْ أَحَبَّ
Yönetici
İngilizcesi
Burak is my best friend. We met in class 6. We have been friends for 3 years.Burak is medium-sized and thin.He has
got yellow hair and brown eyes.Burak is crazy and funny.He has got honest personality and He never says lie. I call him
BF. BF is abbreviation his name and last name.He lives with his family in Ankara.His mother and Father works.
Burak studies at Gülen Muharrem Pakoğlu in class 8. He wants to be a basketball player. He knows playing basketbol
and computer games the best. We are altohether at school and we always play basketbol.I hope Burak will be my best friend all
the time. I am very happy to have a friend like him.

Türkçesi
Burak benim en iyi arkadaşım.6.sınıfta tanıştık.3 yıldır arkadaşız.Burak orta boylu ve zayıf.Sarı saçları ve kahverengi gözleri var.Burak çılgın ve eğlenceli biri.Asla yalan söylemeyen dürüst bir kişiliğe sahip.Ben ona BF diyorum,adının ve soyadının kısaltması.Burak ailesiyle beraber Ankara da yaşıyor.Annesi de Babasıda çalışıyor.Burak Gülen Muharrem Pakoğlu’nda 8. Sınıfa Gidiyor.İleride basketbolcu olmak istiyor.Burak en çok basketbol oynamayı ve bilgisayar oynamayı sever.Okulda beraber dolaşıyor veya basketbol oynuyoruz.Burak umarım devamlı benim en iyi arkadaşım olarak kalır.Onu tanıdığım için çok mutluyum.