İmam hatip gerçeği göz ardı edilemez

YİĞİDO

Üye
Kademeli
İmam hatip gerçeği göz ardı edilemez 07 Eylül 2011 Çarşamba 06:12 İmam hatip liselerindeki son düzenlemeler gündem yaratacak yeni başlıklar getirdi. İmam hatip öğrencilerinin, genel liselerle aralarındaki farkı kapatmak için, artık sadece 5-6 soru fazladan çözmeleri yeterli. Üniversite adaylarının kayıtlarının başladığı şu günlerde görüyorum ki, öğrencilerin tercih sırasında karşılaştığı katsayı farklarının azalması, imam hatip liselerine talepte büyük bir artışa neden oluyor. Önder Başkanı (İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı) Hüseyin Korkut katsayı farklarının azalmasının imam hatip liselerine ilgiyi artırdığını ve velilerin çocuklarını hiç tereddüt etmeden imam hatip liselerine gönderdiklerini belirttiyor. Yüzde 30 yükselme Genel lise ve meslek liseleri arasındaki katsayı farkına rağmen, imam hatiplere rağbetin her geçen gün arttığını biliyoruz. İHL'lerin bu yılki taban ve tavan puanlarına baktığımızda geçen yıllara oranla neredeyse yüzde 30'luk artış söz konusu. Bu artış, bilinçli öğrencilerin sıralarını doldurduğu imam hatip liselerinde, gelecek yıllarda da devam edeceğini gösteriyor. Çıkan haberler sonucu, katsayıların tamamen kalktığını düşünenler de var. Katsayı farkının daralmasından dolayı bu gibi düşünceler doğal. Ancak katsayı kalkmadı, sadece farkı daraldı. Yani bu sayede imam hatip mezunları, ilahiyat dışında, farklı bölümleri de tercih edebilecek. Aynı zamanda farklı lise mezunları öğrencilerinin de ilahiyatı seçmesi önündeki engel kalkmış oldu. Bu yeniliği sadece imam hatip lisesi öğrencilerine sağlanan bir avantaj olarak görmüyorum. Diğer liselerden mezun olan öğrencilere de yeni bir bölüm seçme hakkı daha tanındı. Bu duruma, aynı oranda öğrencilere yapılan bir yenilik olarak bakabiliriz. Katsayı adaletsizliği Üniversitelerdeki katsayı engelinin azaltılmasıyla birlikte imam hatip liselerine ilgi yeniden arttı. AK Parti iktidarının ilk 6 yılında yeni İHL de açılmazken, 2009'da yaklaşık 10, 2010'da da 28 yeni İHL açıldı. Geçen yıl 235 bin öğrencisi olan okulların bu yıl öğrenci sayısının 290 bini bulmasını bekliyorum. Bence, sekiz yıllık kesintisiz eğitim konusunda da geriye dönük bir uygulama yapılmalı ve İHL'lerin orta kısmı açılmalı. Kısacası, AK Parti üniversiteye giriş sınavlarında katsayı adaletsizliğini azalttı. Ancak benim kalbimden geçen tamamen kaldırılması. Yazımı bitirirken dikkat çekmek istediğim bir nokta daha var. Bina sıkıntısı yaşadıklarını belirten Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, 500'e yakın imam hatip lisesi olmasına rağmen, gelen yoğun talep karşısında binaların yetersiz olduğunu belirtiyor. Okullarda boş kontenjanın bulunması imkânsız, sınıf kontenjanları da sınırı aşıyor. Ders müfredatı, genel liselere paralellik gösteren imam hatip liselerinin, bu yılki üniversiteye giriş başarısı da dikkat çekiyor. Sabah