İbadetin açıklaması kısaca

• Konuyu başlatan 1967
  • Başlangıç tarihi
1

1967

Ziyaretçi
Ibadetin açıklaması kısaca ibadet ne demektir kısaca yazar mısınız?

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
İbadet nedir? İbadet, Allah'a karşı gösterilecek saygı, tazim ve hürmet demektir. İbadet, Allah'ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak manasındadır.
İbadet çeşitleri nelerdir? Yapılış itibariyle ibadetler üç çeşittir.
1 - Bedeni ibadet: Kalp ve beden hareketleriyle yapılan ibadetlerdir.

2- Maddi ibadet: Mal ile yapılan ibadettir.
3- Hem maddi hem bedeni ibadet: Vücut hareketleri ve mal ile yapılan ibadetlerdir.

İbadet kelimesinin sözlükteki anlamı nedir?

1- Kulluk görevi, bağlılık.
2- Tanrı buyruklarını yerine getirme, Allah'a yönelen saygı davranışı, tapınma. ayin, kült.

Son düzenleme:
S

sessizbilgi

Ziyaretçi
Allah ın bizi kötülükten uzaklaştırmasına ibadet denir.

Moderatörün son düzenlenenleri:
M

müslimen

Ziyaretçi
Ibadet yüce Allah'a karşı gösterilecek saygı, tazim ve hürmet demektir. Buna kısaca kulluk da diyebiliriz. Insan sadece Allah'ın kulu oldugunu idrak eder, yalnız ona ibadet eder ve yalnız ondan yardım isterse dünya ve ahiret saadetine kavuşur. Ibadet, Allah'ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak manasındadır. Bu, Allah için cihad etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, yahut kafirlere benzememek, içkiden, kumardan ve diğer kötülüklerden uzaklaşmak gibi neticeler doğurur.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye
İbadet عِبَادَة

الْعِبَادَةُ فِي اللُّغَةِ: الْخُضُوعُ، وَالتَّذَلُّل لِلْغَيْرِ لِقَصْدِ تَعْظِيمِهِ وَلاَ يَجُوزُ فِعْل ذَلِكَ إِلاَّ لِلَّهِ
İbadet'in sözlük anlamı : Başkasının büyüklüğünü kast etmek için yapılan tevazu ve tezellül (boyun eğmek,kendini alçaltmak)'tır.

Bu fiil Allahtan başkasına caiz değildir.Ancak Allaha yapılır.

وَتُسْتَعْمَل بِمَعْنَى الطَّاعَةِ

İbadet , Taat manası ile de kullanılır.

وَفِي الاِصْطِلاَحِ: ذَكَرُوا لَهَا عِدَّةَ تَعْرِيفَاتٍ مُتَقَارِبَةٍ: مِنْهَا:
(1) - هِيَ أَعْلَى مَرَاتِبِ الْخُضُوعِ لِلَّهِ، وَالتَّذَلُّل لَهُ.
(2) - هِيَ الْمُكَلَّفُ عَلَى خِلاَفِ هَوَى نَفْسِهِ تَعْظِيمًا لِرَبِّهِ.
(3) - هِيَ فِعْلٌ لاَ يُرَادُ بِهِ إِلاَّ تَعْظِيمَ اللَّهِ بِأَمْرِهِ.
(4) - هِيَ اسْمٌ لِمَا يُحِبُّهُ اللَّهُ وَيَرْضَاهُ مِنَ الأَْقْوَال، وَالأَْفْعَال، وَالأَْعْمَال الظَّاهِرَةِ وَالْبَاطِنَةِ

İbadetin Istılahî manası : Bu konuda birbirine yakın sayılan tanımlar zikretmişlerdir.

1-İbadet , Allaha itaat ve tezellülün en yüksek mertebesidir
2-İbadet , Rabbine ta'zim olarak , nefsinin hevasının tersine (hareket etmeye) mecbur(yükümlü,sorumlu) olandır.
3-İbadet ,Ancak onunla Allahın büyüklüğü ve emri istenen fiildir.
4-İbadet , Sözler,Fiiller,İç ve Dış Ameller konusunda Allahın onu sevdiği ve Razı olduğu şeyler için olan isimdir.

T

türk asas

Ziyaretçi
İbadet:Allah ın bizi kötü niyetlerden korumasına ibadet denir.

S

selin

Ziyaretçi
Allah kimseyi zor durumda bırakmasın AMİNNNNNNNNNNN

tarık12

Yeni Üye
Üye
slm mrb hocam size çok önemli bir sorum olacak bu soruya allah rızası için bi cevap verirseniz çok sevinirim içimde ukte kaldı şimdi benim bi kardeşim var bu çocuğunu aldırmış eşi yanlışlıkla oldu demiş sizin anlayacağınız 2 sinin hatası yüzünden bi çocuk olmuş ben de bakamayacağınız çocuğu neden yapıyorsunuz git aldır çocuğu dedim oda baya düşündükten sonra aldırmış zaten 1 çocuğu var zebil ziyan büyüyor onada biz bakıyoruz kendi zaten sığıntı gibi yaşıyor elimizde büyüyen çocuk arada annesini 2-3 ayda 1 kere görüyor üzülüyor benim annem nerde babam nerde diye sorup duruyor ona yigenimede annem babam ve ben sahip çıkıyoruz şimdi o aldırdığı çocukta dünyada olmuş olsaydı aynı durumda olcaktı burda benim herhangi bir günahım var mı varsa nedir ne yapmam lazım bana bu konu hakkında yardımcı olun...