Hadislerden nasıl sünnet çıkarırız ?

Selamun Aleykum, Mesela bir hadis okuyorum
Ömer İbni Ebû Seleme radıyallahu anhümâ şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu:
“Besmele çek! Sağ elinle ye! Hep önünden ye!”

Buradan
1-)Besmele çekmek, sağ elle yemek ve önünden yemek sünnettir demem doğru olur mu ?

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye

Buradan
1-)Besmele çekmek, sağ elle yemek ve önünden yemek sünnettir demem doğru olur mu ?

Evvelâ şunu söylemeliyim : Elbette Yemeğe başlarken Besmele çekmek,Sağ Elle yemek ve önünden yemek sünnettir.

Fakat birşeyin sünnet olup olamayacağına İlim Adamları hadislerden hüküm çıkararak karar verirler,içtihat ederler.

O yüzden Edep ve Sünnet Kitaplarına bakmalısınız.

Eğer Hadis okuyacaksanız , Açıklamalı Hadisleri okuyun.Zira Hadisler açıklamasız okunduğunda kişide tereddütlere mahal olabilir.

İlim Talebesi

KF Ailesinden
Özel Üye

Buradan

Örnek olarak Bu Hadisi : İmam Buhari nakletmiştir.

Hadisin başlığını da şöyle isimlendirmiş:

بَابُ التَّسْمِيَةِ عَلَى الطَّعَامِ ، وَالْأَكْلُ بِالْيَمِينِ

(Yemeğe başlarken besmele çekmek ve sağ el ile yemek Konusu)

Ardından Hadisi nakletmiştir.

سَمِّ اللَّهَ وَكُلْ بِيَمِينِكَ وَكُلْ مِمَّا يَلِيكَ

Resulullah(sav): şöyle buyurdu''Besmele çek,Sağ elinle ye ve sana yakın olan yerden ye''(İbn Hacer,Fethul Bari,5061)

قَالَ النَّوَوِيُّ : أَجْمَعَ الْعُلَمَاءُ عَلَى اسْتِحْبَابِ التَّسْمِيَةِ عَلَى الطَّعَامِ فِي أَوَّلِهِ

Bu hadis için İmam Nevevî diyor ki : Alimler yemeğin başında besmele çekmenin müstehab(sevap ve faziletli) olduğunda görüş birliği etmişlerdir.

وَإِلَّا فَقَدْ ذَهَبَ جَمَاعَةٌ إِلَى وُجُوبِ ذَلِكَ ، وَهُوَ قَضِيَّةُ الْقَوْلِ بِإِيجَابِ الْأَكْلِ بِالْيَمِينِ لِأَنَّ صِيغَةَ الْأَمْرِ بِالْجَمِيعِ وَاحِدَةٌ

Hatta bir kısım Alimler bunun Vacip olduğunu söylemişlerdir.

حَمَلَهُ أَكْثَرُ الشَّافِعِيَّةِ عَلَى النَّدْبِ ، وَبِهِ جَزَمَ الْغَزَالِيُّ ثُمَّ النَّوَوِيُّ

Şafîlerin çoğu ''Yemeği sağ ile yemenin'' Mendûb(sevap) olduğunu söylemişlerdir.

Bir kısım Alimler yine bunun Vacip olduğunu (mazeretsiz terkinin günah olacağını) söylemiştir.

قَالَ النَّوَوِيُّ : فِي هَذِهِ الْأَحَادِيثِ اسْتِحْبَابُ الْأَكْلِ وَالشُّرْبِ بِالْيَمِينِ وَكَرَاهَةُ ذَلِكَ بِالشِّمَالِ

İmam Nevevî ''Bu gibi Hadislerde ,Sağ ile Yeme ve İçmenin müstehablığı (sevap olduğu) vardır.Sol elle yeme ve içmenin de kerâheti(dinde hoş olmayan yönü) vardır.''demiştir.

Moderatörün son düzenlenenleri: