Hacerü'l Esved'in İsimleri Nelerdir?

İslami Sorular

KF Ailesinden
Özel Üye
Hacerü'l-Esved Taşı Nedir - Kabe Duvarındaki Taşın Özellikleri - Hacerü'l-Esved Taşı
Hacerü'l-Esved Hakkında - Hacerü'l-Esved Taşı nedir - kabe Duvarındaki Taşın Özellikleri - Hacerü'l-Esved Taşı Resmi

Hacerü'l-Esved (Hacerü'l-Esad), (Arapça: الحجر الأسود) Siyah taş. Kabe'nin Duvarındaki siyah, parlak taş. Rivayete göre İsmail peygamber bu Taşı Kabe'nin köşesine yerleştirdi.
Hacerü'l-Esved

Asıl adı Hacerü'l-Esved (Siyah Taş) değil Hacerü'l-Esad'dır.(Saadet Taşı) İlk zamanlar bembeyaz olduğu, ancak günahkarların elleriyle yavaş yavaş karardığı söylenmekte.

Yaklaşık 50 santimetere olan bir meteor parçası olduğu iddia ediliyor Hac sırasında hacılar tavaf ederken her bir dönüşte bu Taşı selamlar, el sürer veya öperler. Özgül ağırlığı olmayan, bileşimi bilinmeyen ve gökten geldiği iddia edilen bir cisimdir.

Günümüzde bu Taşın parçaları gümüş bir çerçeveyle tutuluyor. Bunun sebebi ise 638 Mekke savaşı, veya Emevilerin Mekkeyi ele geçirme sırasında verdikleri hasardan olabilir.

Ömer bu taş için şöyle demiştir: 'Biliyorum ki sen faydası ve zararı olmayan basit bir taşsın. Allah Resulü'nün seni öptüğünü görmeseydim seni öpmezdim."