Günün hadisi yeni!!!

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Ebu Sa'id (Radiyallahu Anh) Hazretleri der ki: "Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) şöyle buyurdular:

" Bir kul İslam'a girer ve bunda da samimi olursa, daha önce yaptığı bütün hayırları ALLAH, lehine yazar, işlemiş olduğu bütün şerleri de affeder. Müslüman olduktan sonra yaptıkları da şu şekilde muamele görür: Yaptığı her hayır için en az on misli olmak üzere yedi yüz misline kadar sevap yazılır. İşlediği her bir şer için de, -ALLAH affetmediği takdirde- bir günah yazılır."

(Nesai, İman 10)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Muaz İbnu Cebel el-Ensari (Radiyallahu Anh) Hazretleri anlatıyor:

Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Kimin (hayatta söylediği) en son sözü 'Lâ ilâhe illallah' olursa cennete girer."

(Ebu Davud, Cenaiz 20)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Ebu Zer (Cündeb İbnu Cünade el-Gıfari) (Radiyallahu Anh) Hazretleri anlatıyor: Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdular ki):

"Bana Cebrail aleyhisselam gelerek 'Ümmetinden kim ALLAH'a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) ölürse cennete girer müjdesini verdi' dedi.

Ben (hayretle) 'Zina ve hırsızlık yapsa da mı?' diye sordum. 'Hırsızlık etse, zina yapsa da' cevabını verdi. Ben tekrar 'Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!' dedim. 'Evet, dedi, hırsızlık da etse, zina da yapsa!- [Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) dördüncü keresinde ilave etti]: "Ebu Zer patlasa da cennete girecektir."

(Buhari, Tevhid 33)

Sirdugumu

Üye
Üye
Şeytanın süsleri ve tuzakları vardır
10 Aralık 2011 / 05:02
Günün Hadis-i Şerifi...

Bismillahirrahmanirrahim
Nu'man bin Beşir'den (r.a.) rivayetle:
Şeytanın süsleri ve tuzakları vardır. Süs ve tuzaklarından bir kısmı şunlardır: Allah'ın verdiği nimetlerle şımarmak, Allah'ın ihsan ettiği şeylerle övünmek, Allah'ın kullarına karşı büyüklük taslamak, Allah'ın rızasını bırakıp nefsinin gayr-i meşru isteklerine uymak.
Camiüssağir [2:499, Hadîs No: 2383]

Sirdugumu

Üye
Üye
Cabir İbnu Abdillah el-Ensari (Radiyallahu Anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) buyurdular ki:

"İki şey vardır gerekli kılıcıdır!"

Bir zat: "Ey ALLAH'ın Rasulü! Gerekli kılan bu iki şeyden maksat nedir?" diye sordu.

Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem): "Kim ALLAH'a herhangi bir şeyi ortak kılmış olarak ölürse, bu kimse ateşe girecektir. Kim de ALLAH'a hiçbir şeyi ortak kılmadan ölürse, o da cennete girecektir." cevabını verdi.

(Müslim, İman 151)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
Süheyb İbnu Sinan (Radiyallahu Anh) anlatıyor: Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi Vessellem) şöyle buyurdular:

"Mü'min kişinin durumu ne kadar şaşırtıcıdır! Zira her işi onun için bir hayırdır. Bu durum, sadece mü'mine hastır, başkasına değil. Ona memnun olacağı bir şey gelse şükreder, bu ise hayırdır; bir zarar gelse sabreder, bu da hayırdır."

(Müslim, Zühd 64)

YİĞİDO

Üye
Kademeli
En zorlu imtihan malın az ferdin çok olması
17 Aralık 2011 / 05:14
Günün Hadis-i Şerifi...

Bismillahirrahmanirrahim
Abdullah bin Ömer (r.a.) Peygamber Efendimizin (a.s.m.) şöyle buyurduklarını rivayet ediyor:
En zorlu imtihan malın az; geçimiyle yükümlü bulunduğu fertle*rin çok olmasıdır.
Camiüssağir [3:352, Hadîs No: 3603]