Ehli Sünnette Şefaati inkar etmek var mı?

• Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
Ehli Sünnette Şefaati inkar etmek var mı?

kurtuluş

KF Ailesinden
Özel Üye
hadis_no hadis kaynak
9 "Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) hazretleri anlatıyor:

""Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e ""Ey Allah'ın Resûlu, kıyamet günü senin şefaatinle en ziyade saadete erecek olan kimdir?""

diye sormuştum. Bana:

""Hadis'e karşı sende olan aşkı görünce, bu hususta senden önce bana bir başkasının sualde bulunmayacağını tahmin etmiştim"" açıklamasını yaptıktan sonra şu cevabı verdi: ""Kıyamet günü benim şefaatimle en ziyade saadete erecek olan kimse, samimi olarak ve içinden gelerek 'La ilahe illallah' diyen kimsedir""" Buhari, İlm 34, Rikak 50. I1

hadis_no hadis kaynak
423 "Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor: ""Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: ""Kim Kur'an'ı okur, ezberler, helal kıldığı şeyi helal kabul eder, haram kıldığı şeyi de haram kabûl ederse Allah, o kimseyi cennete koyar. Ayrıca hepsine cehennem şart olmuş bulunan ailesinden on kişiye şefaatçi kılınır.""" Tirmizi, Sevabu'l-Kur'an 13, 2907 H. T0

hadis_no hadis kaynak Harf goster konu konu_detay
683 "Yine Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: ""Resûlullah (aleyhissalatu vesselam)'a: ""...Ümid edebilirsin, Rabbin seni bir Makam-ı Mahmud'a gönderecektir."" (İsra 79) ayetinde zikredilen ""Makam-ı Mahmud""dan sual edildi. Resûlullah (aleyhissalatu vesselam): ""Bu şefaat'tir"" diye cevap verdi.""" Tirmizi, Tefsir, İsra, (3136). T0

hadis_no hadis kaynak Harf goster konu konu_detay
684 "İbnu Ömer (radıyallahu anhüma) anlatıyor: ""Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: ""İnsanlar kıyamet günü cemaatler halinde olacaklar. Her ümmet kendi peygamberini takip edip: ""Ey falan! bize şefaat et, ey falan bize şefaat et! diyecekler. Sonunda şefaat etme işi bana kalacak. İşte Makam-ı Mahmud budur.""" Buhari, Tefsir, Benû İsrail, 11, Zekat 52. T0

hadis_no hadis kaynak
839 "Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: ""Resûlullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: ""Kur'an-ı Kerim'de otuz ayetlik (şanı yüce) bir süre vardır. Bu süre (kendisini okuyan) kimseye (kıyamet günü) şefaat eder ve Allah'ın onu affetmesini sağlar. Bu süre Tebarekellezi bi-Yedihi'l-Mülk'dür.""

Ebu Davud'daki rivayette: ""(Okumak suretiyle) arkadaşlığını kazanan kimseye sûre şefaat eder"" denilmiştir." Ebu Davud, Salat 327, (1400) (veya Ramazan 10); Tirmizi Sevabu'l-Kur'an 9, (2893). T0