2012-2013 Okul ilköğretim Kayıtları Ne Zaman

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator

2012-2013 Okul ilköğretim Kayıtları Ne Zaman - ilköğretim kayıtlar hangi tarihte yapılacak - özel okul kayıtları ne zaman başlayıp ne zaman bitecek.

2012 yılında çocuklarımız için okul kayıtları 17 Eylül Pazartesi tarihinde yapılmaya başlanacaktır. İlk defa okula başlayacak çocuklar için ise haziran ayında nüfusa dayalı sistem üzerinden kayıtları gerçekleştirilecektir. Otomatik olarak sistem gereği çocuklar oturduğu ve bağlı olduğu semtte kayıtları okula yapılacaktır.

Velilerin yapması gereken okullara dilekçe vermektir. Özel okul kayıtları ise Mayıs ayında başlamış bulunmaktadır.

sultan_mehmet

© ◄ كُن فَيَكُونُ ►
Yönetici
Forum Administrator
2012-2013 İlköğretim Okul Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2012-2013 Eğitim Yılı çalışma takviminde ise okulların açılış tarihi herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde 17 Eylül 2012′de başlayacak.

Dinçer, gazetecilerin çocukların okula başlama yaşıyla ilgili sorularını cevaplandırdı. Bakan Dinçer ; “Kanun 60 ile 72 ay arasındaki çocukların okula başlayabilmeleri için yetki veriyor. Zaten 72 ay ile 84 ay arasındaki çocuklar da bu yıl okula başlayacak. O açıdan hiç tereddütte gerek yok. Biz kayıt zamanı gelmeden önce, hangi aydan önce çocukların kaydını yapacağımızı kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Okullarda cuma günleri Kuran-ı Kerim dersleri okutulması da gündeme geldi.

Dinçer, “Ben sadece o meseleyi anlatırken yüksek sesle düşündüğümü ifade ettim, bir karardan bahsetmedim. Ben okullarımızda Kuran-ı Kerim dersi veya alınacak din dersleriyle ilgili olarak,

çocukların birbirinden ayrışmasını sağlayacak ve mahalle baskısı gibi türden bir takım sorunları çağrıştıracak uygulamadan imtina edeceğimi söyledim ve tekrar bunu söylüyorum.” dedi.

Kaynak: TRT Haber

2012-2013 eğitim ve öğretim yılı için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66 ayını tamamlayan tüm çocukların okul kayıt işlemleri e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak.

60-66 ay arasındaki çocukların ise velisinin yazılı isteği ile gelişim yönünden hazır olduğu anlaşılanların ilkokula devamları sağlanacak. Diğer öğrenciler okul öncesi eğitime yönlendirilecek. Ayrıca okul öncesi eğitimde 48-60 ay arası çocuklar için 2013 yılı sonuna kadar belirlenmiş olan yüzde 100 okullaşma hedefi devam edecek.

Okul öncesi eğitim için 30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 37-66 ay arasındaki çocukların anaokulunda veya uygulama sınıflarında, 48-66 ay arasındaki çocukların ise ana sınıflarında eğitim almaları sağlanacak.

2011-2012 eğitim ve öğretim yılında ilköğretim 4. sınıfta okuyan ve bir üst sınıfa geçen öğrencilerin 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında ortaokul 5. sınıfa kayıtları e-okul sistemi üzerinden yapılacak. Ancak 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında eğitim öğretime başlamış olan imam hatip ortaokullarına devam etmek isteyen 5. sınıf öğrencilerinin kayıtları bu okullara yapılacak.

-ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olarak düzenlenmesine öncelik verilecek-

İlköğretimi tamamlayan öğrencilere diploma verilmeyecek, 12 yıllık zorunlu eğitim sonunda ortaöğretim diploması verilecek.